TÜM DUYURULAR

DUYURULAR
Kronik Hastalığı Nedeniyle Sağlık Raporu Olan Hastaların İlaç Temini29.11.2021 12:30

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, 29.11.2021 tarihinde “Kronik Hastalığı Nedeniyle Sağlık Raporu Olan Hastaların İlaç Temini” hakkında bir duyuru yayımlanmış olup söz konusu duyuru aşağıdaki şekildedir.

“DUYURU KRONİK HASTALIĞI NEDENİYLE SAĞLIK RAPORU OLAN HASTALARIN İLAÇ TEMİNİ HAKKINDA"

Bilindiği üzere Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişiminde aksamaya neden olunmaması ve olası bulaş riskinin azaltılması amacıyla Kurumumuz tarafından sağlık raporlarının süresine ve bu raporlara istinaden reçetesiz temin edilecek ilaçlara ilişkin Kurumumuz internet sitesinde yayımlanan 18.03.2020 tarihli ve 28.08.2020 tarihli duyurular ile bilgilendirmeler yapılmış ve bu kapsamda 01.01.2020 tarihi itibarı ile sonlanmış veya bu tarihten sonra sonlanacak olan kronik hastalık raporlarının süresi uzatılarak vatandaşlarımızın doğrudan eczanelerden ilaç temini yapması sağlanmıştır.

Pandemi ile ilgili yürütülen uygulamalar da dikkate alındığında süresi aşağıda belirtilen Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerinde yer alan ve hekimi tarafından hastanın düzenli olarak takibinin yapılması hayati öneme haiz olan hastalıklar için 31.12.2021 tarihine kadar sağlık raporlarının yenilenmesi gerekmekte olup bu tarih itibariyle eski raporlar geçersiz sayılacaktır.

 

1) 4.2.6 - Büyüme bozuklukları

2) 4.2.9 - Eritropoietin, darbepoetin, sevelamer, parikalsitol, oral esansiyel aminoasit

preperatları ve keto analogları kullanım ilkeleri

3) 4.2.10 - Lizozomal hastalıklar için tedavi ilkeleri

4) 4.2.33 - Göz hastalıklarında ilaç kullanım ilkeleri

5) 4.2.1 - Leflunomid, altın preparatları, Anti-TNF ilaçlar, rituksimab (romatoid artritte),

abatasept, ustekinumab, tofacitinib, kanakinumab, tosilizumab ve vedolizumab kullanım ilkeleri

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

İLACA ERİŞİMİN GÜVENCESİ ECZACIDIR25.11.2021 15:52

Basına ve kamuoyuna,

Son günlerde ilaç yokluğuna ilişkin basına yansıyan haberlerde eczacılarımızı suçlayan bir dille, eczacıları stokçulukla itham eden söylemlere üzülerek tanıklık etmekteyiz. Bildiğiniz üzere pandeminin ilk günlerinde de maske ve dezenfektan fiyatları konusunda meslektaşlarımız suçlanmış, ilerleyen dönemlerde ise fiyat farklılıklarının sebebinin üretici ve tedarikçi firmalar olduğu ortaya çıkmıştı. Eczacılarımıza yönelik “stokçu” ithamını esefle karşılıyor; gerçek dışı bu ithamları reddediyoruz.

Bizler halk sağlığını her şeyin üstünde tutan bir mesleğin mensuplarıyız. Mesleğimizi gururla, özveriyle yapıyor; pandemide de iyice görünür olduğu üzere mesleğimizin getirdiği sorumlulukları gerektiğinde ailemizi, sevdiklerimizi riske atmak pahasına yerine getiriyoruz.

Ülkemizin en ücra köşesinde tek bir vatandaşımızın dahi ilaçsız kalmaması için canla başla çalışıyoruz. Bu bağlamda hemen her yıl, mevcut sistemin işleyişinden kaynaklanan sorunlar dolayısıyla eczacıların stokçuluk suçlamasına maruz bırakılmasını asla kabul etmiyoruz. Bir kez daha altını özenle çizmek isteriz ki; üretim ve tedarik kaynaklı ilaç yokluğunun sorumlusu kesinlikle eczacılar değildir. 

Türk Eczacıları Birliği, toplum ve hasta yararını önceleyen kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olarak her daim ülke kaynaklarının en verimli yönetildiği ve tüm paydaşların görüşleri doğrultusunda geliştirilecek ilaç politikalarının oluşturulmasından yanadır. Önümüzdeki dönemlerde de benzer sıkıntıların yaşanmaması adına üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında24.11.2021 11:45

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 24.11.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Koçak Farma İlaç ve Kimya San. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Oksapar 4000 Anti-Xa IU/0.4 ml Enjeksiyonluk Çözelti adlı ürünün 133521125 (SKT:05.2023) partisine incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sistemi’ nde satış blokajı uygulandığı ve mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partinin kullanımının durdurulmasının önem arz ettiği 09.07.2021 tarihinde duyurulmuştu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda adı geçen ürünün 133521125 (SKT:05.2023) partisine 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Geri Çekme Yönetmeliği’ ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) seviyesinde geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULSUN23.11.2021 16:57

Sağlıkta şiddet vakaları gün geçtikçe artıyor, sağlık çalışanları bir yandan pandemi ile mücadele ederken bir yandan da kendi yaşamlarını savunmaya çalışıyor. Kamuoyuna da yansıdığı üzere geçtiğimiz haftalarda Gaziantep’te bir meslektaşımız reçetesiz antibiyotik almak isteyen bir hastanın silahlı tehdidine maruz kalmış, Konya’nın Karapınar ilçesindeki meslektaşımız ise kontrollü ilaçlar kapsamında yer alan ilacı reçetesiz vermediği gerekçesiyle darp edilmişti. Dün de Ankara’nın Polatlı ilçesinde bir eczaneden kırmızı reçeteli kontrole tabî bir ilacı reçetesiz almak isteyen hastanın, eczacıya ve eczane çalışanlarına bıçakla saldırdığını üzüntüyle öğrendik.

Öncelikle meslektaşımıza ve eczane çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ülkemizin her yerinde, kesintisiz sağlık ve ilaç danışmanlığı hizmeti sunan bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete hayır diyor; kronik bir boyuta ulaşmış olan sağlıkta şiddete karşı önleyici, caydırıcı ve kapsamlı önlemlerin alınması talebimizi bir kez daha yineliyoruz.

Konunun takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi Hakkında22.11.2021 12:55

Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi 11-14 Kasım 2021 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti.

Kongre, 11 Kasım 2021 tarihinde Anıtkabir ziyareti ile başladı. Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı Üyeleri, Büyük Kongre Delegeleri ile Bölge Eczacı Odası Başkan ve Yöneticilerinin katılımıyla Aslanlı Yol’da başlayan tören; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakılmasının ardından Anıtkabir Özel Defteri’nin imzalanması ile devam etti.

Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi’nin açılış törenine; AK Parti MKYK Üyesi Ecz. Öznur Çalık, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Ecz. Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel,Halkların Demokratik Partisi Batman Milletvekili Dr. Necdet İpekyüz, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Nevin Taşlıçay, Memleket Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, siyasi partilerin temsilcileri, eczacılık fakültelerinin dekanları ve öğretim görevlileri, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyeleri, Yüksek Haysiyet Divanı Üyeleri, Büyük Kongre Delegeleri, Bölge Eczacı Odası Başkan ve Yöneticileri, Birim Eczacı Kooperatiflerinin Başkan ve Yöneticileri, sendika, meslek örgütü, sivil toplum kuruluşlarından ve ilaç sanayinden temsilciler katıldı.

 

TEB DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLA...

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

43. Dönem Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu Görev Dağılımı19.11.2021 09:00

Türk Eczacıları Birliği'nin 43.Olağan Büyük Kongresi 11-12-13-14 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara'da gerçekleşti.

Kongrede, merkez organlarının seçimi ile göreve gelen 43.Dönem Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu, 18 Kasım 2021 tarihinde; Divan Başkanı Ecz. M.Şerif Boyacı, Divan Başkan Vekili Ecz.M. Salih Tangör, Yazman Ecz. Tülay Işık, Yazman Ecz.Pervin Bulut ve Yazman Ecz.Özgül Dündar Berk’den oluşan 43.Olağan Büyük Kongre Divan Başkanlığının katılımı ile gerçekleştirdiği ilk toplantıda görev dağılımını oluşturdu.

43. Dönem Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu'nun görev dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleşti: 

 

Merkez Heyeti

Ecz.Arman Üney                                      Başkan
Ecz.İhsan Orkun Yılmaz                           II.Başkan
Ecz.Saygın Garğın                                   Genel Sekreter
Uzm.Ecz.Tahir Özelçi                               Sayman
Ecz. Ali Erdem                                          Merkez Heyeti Üyesi
Ecz.Osman Özdemir                                Merkez Heyeti Üyesi
Ecz.Uğur Elik                                            Merkez Heyeti Üyesi
Ecz.Cenk Kes                                           Merkez Heyeti Üyesi
Ecz.Fehmi Onur Özgüven                        Merkez Heyeti Üyesi
Ecz.Birgül Nasırlıoğlu Kara                      Merkez Heyeti Üyesi
Prof.Dr.İsmail Tayfun Uzbay                     Merkez Heyeti Üyesi

 

Denetleme Kurulu

Ecz.Oğuzhan Ulutaş                               Denetleme Kurulu Başkanı
Ecz.Zeynep Sönmez                               Denetleme Kurulu Üyesi
Ecz.Ümit Kayaalp                                    Denetleme Kurulu Üyesi

 

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

 

 

6. Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Farkındalık Sempozyumu Hakkında16.11.2021 17:49

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 09.11.2021 tarihli e E-24931227-518-589813 sayılı yazı ile duyurulmuş olan 18.11.2021 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlenecek olan

“6. Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Farkındalık Sempozyumu” na katılım sağlayacakların https://titck.secondlife.com.tr/ adresi üzerinden kayıt yapması gerekmektedir.

Sempozyuma katılmak isteyen tüm Serbest Eczacılarımızın bilgisine sunarız.

Sempozyuma Kayıt İçin Tıkla..

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 43. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE DİVAN BAŞKANLIĞINDAN15.11.2021 09:00

Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi 11-13 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da toplanmış, 14 Kasım 2021 Pazar günü 09.00-17.00 saatleri arasında Türk Eczacıları Birliği Kurullarının seçimi gerçekleşmiştir.

Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi’nin 14 Kasım 2021 tarihinde yapılan Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı seçimleri için kesin olmayan sonuçları gösterir seçim tutanakları aşağıda yer almaktadır.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

43. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE DİVAN BAŞKANLIĞI

İLAÇ FİYATLANDIRMA POLİTİKALARI DERHAL GÜNCELLENMELİDİR15.11.2021 09:00

BİZİ HASTALARIMIZLA KARŞI KARŞIYA GETİRMEYİN

İLAÇ YOKLUĞUNUN SORUMLUSU BİZ ECZACILAR DEĞİLİZ

İLAÇ FİYATLANDIRMA POLİTİKALARI DERHAL GÜNCELLENMELİDİR

 

Basına ve kamuoyuna,

Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Her şeyden önce söylemekte fayda var: Bu krizin sorumlusu biz eczacılar değiliz. Eczacılarımız hastalarına ilaç veremiyorsa, hastalarımız ihtiyaçları olan ilaçlarına ulaşamıyorsa bunun sebebi hâlihazırdaki ilaç fiyatlandırma politikalarıdır, 14 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesidir, yerli ilaç politikalarının istenen düzeyde olmamasıdır.

Derinleşmekte olan bu kriz karşısında kamuoyunu uyarmak bizim görevimiz, çünkü halk sağlığını korumakla yükümlüyüz. Bunu yaptığımız için günlerdir mesleğimizi ve meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik tutumlar ile karşı karşıyayız. Eczanelerimize denetimler düzenleniyor, meslektaşlarımız susturulmaya çalışılıyor ve hedef gösteriliyor. Bu tavrı kabul etmiyoruz.

Her ne kadar ilaç fiyatlarının artmasına karşı olsak da ilaç fiyatlandırmasına esas olan Avro kuru 4.57 TL iken güncel Avro kuru 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki makas giderek açılıyor ve piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor. Ve ne yazık ki bu karşı karşıya kaldığımız ilk ilaç krizi değil. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları şubat ayında ilaç kurunda anlaşana dek pek çok ilacı temin edemiyoruz, hastamıza ilacını ulaştıramıyoruz.

Uyarıyoruz; eğer sesimiz duyulmazsa, İlaç Fiyat Kararnamesi hakkındaki çağrımız kamu otoritesi tarafından kabul görmezse ilaç krizi daha fazla derinleşecek, daha çok sayıda ilaç bulunamaz hâle gelecek, halk sağlığı geri dönülmez biçimde yara alacaktır. Kamu otoritesi, hangi dağıtım ağında bu ilaçların bulunduğunu beyan ediyorsa temin etmeye ve hizmetimizi kesintisiz sürdürmeye hazırız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 43. OLAĞAN BÜYÜK KONGRE DELEGASYONU

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI13.11.2021 12:30

ODAMIZ ÜYESİ PAMUKOVA ECZACILARIMIZDAN ECZ. SEVGİ BIYIKLI VE ECZ. NECLA KESKİN'İN ANNELERİ NURİYE GÜVEN VEFAT ETMİŞTİR.

CENAZESİ BUGÜN (13.11.2021) PAMUKOVA ÇARŞI CAMİİNDE ÖĞLEN NAMAZININ KILINMASININ ARDINDAN AİLE MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR.

MERHUMEYE ALLAH'TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

2021 Yılı Ağustos Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında12.11.2021 18:00

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Ağustos Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçileri ve İşitme Cihazı Merkezlerine ait fatura bedellerinin 15.11.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Dünyada Ne Var Ne Yok Ekim Ayı Bülteni Yayımlandı11.11.2021 13:07

Dünyada ilaç, eczacılık ve sağlıkla ilgili yaşanan gelişmelerin yer aldığı ve meslektaşlarımız tarafından ilgiyle takip edilen “Dünyada Ne Var Ne Yok” bültenimizin Ekim 2021 sayısı yayımdadır.

Dünyada Ne Var Ne Yok Bültenlerimizin 2021 yılına ait sayılarına, internet sitemizde ana sayfada sol sütunda “Uygulamalar" başlığı altında yer alan “Dünyada Ne Var Ne Yok” bölümüne tıklayarak veya ana sayfada üst menüdeki “Haberler” isimli alt menüde yer alan bölümden ve https://dergi.tebeczane.net/public_html/dunyadanevarneyok/index.htm   tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

2021 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı11.11.2021 10:15

Sağlık Bakanlığı tarafından, 11 Kasım 2021 tarihli ve 31656 sayılı Resmi Gazetede, 2021 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı yayımlanmıştır.

Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemlerinin ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacağı bildirilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

2021 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası ilanına ulaşmak için tıklayınız.

Satış Blokajı Kaldırılan İlaçlar Hakkında TİTCK Duyurusu10.11.2021 14:02

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 10.11.2021 tarihinde (bugün) “Tüm Sağlık Kuruluşlarının Dikkatine” başlıklı yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Koçak Farma İlaç ve Kimya San. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Calcium Folinate Koçak 100mg/10ml IV/IM Enjektabl Çözelti İçeren Flakon adlı ürünün 3773990 (SKT:10.2021) partisi ve Calcium Folinate Koçak 50mg/5ml IV/IM Enjektabl Çözelti İçeren Flakon adlı ürünün 3774991 (SKT:10.2021) partisine incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sisteminde satış blokajı uygulandığı ve mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partilerin kullanımının durdurulmasının önem arz ettiği 09.07.2021 tarihinde duyurulmuştu. Yukarıda adı geçen ürünlerin belirtilen partileri yapılan inceleme ve analizler sonucu uygun bulunmuş olup, söz konusu partilere ait satış blokajının kaldırıldığı hususu ilgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI09.11.2021 09:35

ODAMIZ ÜYESİ SAĞLIK ECZANESİ / ADAPAZARI SAHİBİ ECZ. CEYDA GÜRSES ÖZDEMİR İN BABASI MUKADDER GÜRSES VEFAT ETMİŞTİR.

CENAZESİ BUGÜN ( 09.11.2021 SALI ) ÖĞLEN NAMAZINDAN SONRA YENİ CAMİDEN KALKACAKTIR.

MERHUMA RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI08.11.2021 12:59

ODAMIZ ÜYESİ ECZ. ŞERİF SOĞUR VEFAT ETMİŞTİR.

ŞERİF ECZANESİ / ADAPAZARI SAHİBİ CENAZESİ (YARIN) 09.11.2021 SAPANCA / KIRKPINAR MERKEZ CAMİİDEN ÖĞLEN NAMAZINDAN SONRA KALKACAKTIR.

MERHUMA RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ. 

 

Halk Sağlığı Tehdit Altında: 645 Kalem İlaç Piyasada Yok Basına ve kamuoyuna,06.11.2021 17:15

Bir kez daha yıl sonuna yaklaşıyoruz ve bir kez daha ilaç yokluğu ile karşı karşıyayız. Bir kez daha eczacılarımız ve halkımız mağdur. İlaç yokluğu artık kronik bir sorun haline gelmiştir ve kalıcı çözümlere ihtiyaç vardır. Nitekim sahadan, eczacı kooperatiflerimizden, meslektaşlarımızdan aldığımız bilgiler, piyasada pek çok ilacın bulunmadığını gösteriyor. Şu anki tabloda 645 ilaçta sıkıntı yaşanıyor; eczacılarımız ilaç temininde ve ilaçları hastaya ulaştırmada güçlük yaşıyor. Halk sağlığını tehdit eden bu durum karşısında önlem alınmazsa ilaç krizi derinleşecek, bulunamayan ilaç sayısında artış yaşanacaktır. Öte yandan pandemi koşulları göz önüne alındığında bir tek ilacın dahi bulunamaması kabul edilemez bir durumdur.

Güncel ilaç kuru 4.57 TL ve Avro kuru ise 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki ciddi fark, piyasada bulunamayan ilaç sayısındaki artışın temel sebeplerinden birisi. Kur farkı, pek çok ilaç firmasının ülkemize ilaç vermemesine ya da hammaddeleri yurt dışından gelen ilaçları üreten yerli ilaç firmalarının ilaçları üretememesine sebep oluyor. Geçtiğimiz yıllarda da benzer krizler ortaya çıkmış, Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları ilaç kurunda anlaşana dek pek çok kalem ilaçta yokluk yaşanmıştı.

Her sene yaşanan ilaç krizinin tekrarlanmaması adına önerilerimiz şu yöndedir:

- İlaç kuru ve ilaç fiyat politikaları belirlenirken yalnızca Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmalarının anlaşmaya varması yerine tüm paydaşları kapsayan, şeffaf ve katılımcı mekanizmalar geliştirilmelidir.

- Ekonomik iklimin gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapılmalı, ilaç kuru güncel hâle getirilmelidir.

- İlaçta kur ayarlamasının yılda bir kez yapılmasından vazgeçilmeli,  belirli periyotlarla kur düzenlemesi yapılmalıdır.

- Yerli ilaç politikalarına ağırlık verilmeli, ilaçta dışa bağımlılığın azaltılmasını sağlayacak politikalar geliştirilmelidir.

- Sağlık Bakanlığı tüm paydaşların katılacağı bir "ilaç yokluğu uyarı sistemi" kurmalıdır.

- İlaç yokluğu olarak tanımlanan sınır belirlenmeli, ilaç kutu sayısı bu sınırın altına düşerse ek önlemler alınmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI06.11.2021 12:31

ODAMIZ ÜYESİ KARASU SAKARYA ECZANESİ SAHİBİ  ECZ. YAKUP ALTINTAŞ ’IN BABASI ( ALİ ALTINTAŞ )VEFAT ETMİSTİR.
CENAZESİ BUGÜN ÖĞLEN NAMAZINDA KARASU KUZULUK ELMALI CAMİNDE KILINIP KUZULUK AİLE MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR. MERHUME ALLAH'TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri02.11.2021 17:00

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Birliğimiz arasında, 08.03.2021 tarihinde imzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü ile, AFAD’ın afet farkındalığı kapsamında kamuoyuna yönelik yürüttüğü eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla AFAD tarafından hazırlanan;

Duyurumuz ekinde yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Çök-Kapan-Tutun broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

Deprem sonrası ilk 6 saatte yapılacaklar broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

 

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI01.11.2021 22:13

ODAMIZ ÜYESİ ECZ.NİLGÜN TUNÇBİLEK’İN BABASI,YÖNETİM KURULU ÜYESİ ECZ.AHMET ERSOY ve ECZ.MÜGE ERSOY UN DEDELERİ “EROL BARIŞ”VEFAT ETMİŞTİR.CENAZESİ YARIN ORHAN CAMİİ DE KILINACAK OLAN ÖĞLEN NAMAZINDAN SONRA EMİR SULTAN MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR.MERHUMA ALLAH’TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

SEO YÖNETİM KURULU.

Medikal Malzeme Reçete ve Eki Belgelerin Taranması Hakkında31.10.2021 21:54

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 12.01.2021 tarihinde yayımlanan duyuru ile, Ankara ve bağlı illerde tıbbi malzeme teminine ilişkin sözleşmeli olarak faaliyet gösteren eczaneler tarafından, 01/02/2021 tarihi ve sonrasında karşılanan reçetelere ait fatura ve eki belgelerin taranarak Kuruma teslim edilmesinin talep edilmesi üzerine, söz konusu uygulama ile ilgili olarak Kurum ile Birliğimiz arasında herhangi bir  mutabakat sağlanmadığı; meslektaşlarımızın tarama işlemi yapmadan işlemlerini mevcut şekilde yürütmesinin uygun olacağı 03.02.2021 tarihli duyurumuz ile duyurulmuştu.

Bu kez, 25.08.2021 tarihinde Kurum tarafından yayımlanan duyuru ile, Adana, Erzurum, İzmir, Kayseri, Konya ve Samsun illeri ve bağlı illerde de, tıbbi malzemelerin teminine ilişkin sözleşmeli olarak faaliyet gösteren medikal eczanelerin 01/10/2021 tarihi ve sonrasında karşıladıkları reçetelere ait fatura ve eki belgelerin taranması gerektiği belirtilmiş, Kurum yetkililerine duyuruda belirtilen tarama işleminin meslektaşlarımız tarafından yapılamayacağı aktarılmıştır.

İlaç Temin Protokolü eki, EK-6 Tıbbi Malzeme Sözleşmesi’nde, medikal malzeme reçete ekinde yer alması gereken belgeler ile ilgili düzenleme ve sadeleştirme yapılması gerekliliği hususları, Kurum yetkilileri ile Birliğimiz arasında gerçekleştirilen görüşmelerde aktarılmış; medikal malzeme reçetesi ekinde istenen belgelerin, Kurum tarafından Medikal Medula Sistemi’nde yapılacak düzenleme ile, dijital ortamda oluşturulabilmesi durumunda, uygulamada kolaylık sağlanacağı ve yeniden bir tarama işlemine lüzum kalmayacağı Birliğimiz tarafından Kurum yetkililerine önerilmiştir.

Medikal Medula Sistemi’nde, ilgili belgelerin dijital ortamda oluşturulabilmesine yönelik düzenlemeler Kurumca halen sağlanmamış olup, reçetelere ait fatura ve eki belgelerin taranması konusunda Kurum ile Birliğimiz arasında mutabakat sağlanmamıştır. Eczacılarımızın, medikal malzeme reçeteleri ve ekleri için herhangi bir tarama işlemi yapmadan daha önceden olduğu gibi işlemlerine devam etmeleri gerekmektedir.

Medikal malzeme reçete ekinde istenen belgelerin, taranmadan Kurum’a teslimi sürecinde eczacılarımızın herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda, konunun, Birliğimize iletilmek üzere bağlı bulunulan Bölge Eczacı Odalarımıza ivedilikle bildirilmesi gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Eczanelerin 2020 Yılı Satış Hasılatı İşlemleri Konulu Medula Duyurusu Hakkında28.10.2021 23:58

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Birliğimiz arasında devam etmekte olan protokol revizyonu görüşmeleri kapsamında, talebimiz doğrultusunda, Medula Eczane Provizyon Sistemi’nde 2020 Yılı satış hasılatı onay işlemlerinin 28 Ekim 2021 günü saat 12.00’ye kadar yapılabileceği duyurulmuştu.

Birliğimizce, hasılat girişlerinin protokol revizyonunun imzalanacağı ileri bir tarihe ertelenmesi talep edilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, Protokol’ün 9.2 maddesi uyarınca, 2020 yılı hasılatlarının 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren devreye alınması gerektiği ifade edilmiştir. Kurumla sözleşmeli eczacılarımız tarafından karşılanan Ekim ayına ait reçete bedelleri için; protokol revizyonu ile belirlenecek yeni ıskonto baremleri ve ekonomik iyileştirmeler Kurumca Medula Sistemine işlenecektir. Protokol revizyonu kapsamında mali konularda yapılacak düzenlemeler nedeniyle, 2020 hasılatına göre hesaplanan tutardan kaynaklanan bir fark oluşması durumunda, oluşacak farkla ilgili Kurum ve eczacılarımız arasında geriye dönük mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.  Böylelikle eczacılarımız açısından herhangi bir hak kaybı ve mağduriyet oluşmayacağı Kurum yetkilileri tarafından ifade edilmiştir. Bu sürece yönelik, Medula Sisteminde 28.10.2021 tarihinde bir duyuru yayımlanmıştır. Duyuruda, protokolün ilgili hükümleri gereği sözleşmeli tüm eczanelerin Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 2020 yılı satış hasılatı bilgilerinin, eczanelere yapılacak ödemelerde hatalı işlem yapılmasının önlenmesini teminen resen Medula Sistemine işleneceği, bu aşamada herhangi bir satış hasılatı onay işlemi yapılmasına gerek kalmadığı belirtilmektedir.

Meslektaşlarımız, Bilgi Güncelleme ekranında yer alan hasılat bilgilerini kontrol ederek, Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesinden alacakları, KDV hariç satış hasılatı bilgisinin ve Diğer Gelirlerin ayrı olarak gösterildiği Eczane Bilgi Formu ile, Kurum tarafından esas alınacak satış hasılatı bilgisini güncelleyebileceklerdir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız. 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

2021 Yılı Eylül Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında28.10.2021 10:34

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Eylül ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 01.11.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

26.10.2021 Tarihli Resmi Gazete’de Yayımlanan SUT Değişikliği Hakkında26.10.2021 09:17

26.10.2021 tarihli ve 31640 sayılı Resmî Gazetede “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayımlanmıştır.

Tebliğ değişikliği metni ekte yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Tebliğ değişikliği metni için tıklayınız.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI24.10.2021 10:54

ODAMIZ ÜYESİ AKYAZI HAYAT ECZANESİ SAHİBİ  ECZ. GÜLHAN ARIDEMİR VEFAT ETMİSTİR.

CENAZESİ BUGÜN ÖĞLEN NAMAZINDA AKYAZI ÖMERCİKLER MAH.ÖMERCİKLER CAMİİNDE KILINIP AKYAZI KUZULUK AİLE MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR.

MESLEKTAŞIMIZ MERHUMEYE ALLAH'TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

EYS 2021 Yılı 3. Dönem Yerleştirme Sonuçları Hakkında22.10.2021 15:17

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı tarafından 22.10.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan “Eczacılarımızın Dikkatine” başlıklı duyuru ile,

6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda uygulamaya konulan Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 22.09.2021-21.10.2021 tarihleri arasında alınan başvurular neticesinde 22.10.2021 tarihinde Kurum tarafından eczacı yerleştirme işleminin gerçekleştirildiği, sonuçların  https://eys.titck.gov.tr adresinde yer alan kullanıcı hesaplarında görüntülenebildiği,

Yerleştirme işlemi gerçekleştirilen eczacıların, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 10’uncu maddesinin birinci fıkrası doğrultusunda en geç 19 Ocak 2022 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ilgili il veya ilçe sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerektiği bildirilmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

DAĞITIMA GİREN REÇETELER HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU....!20.10.2021 16:15

Değerli meslektaşlarımızın dikkatine;


  Odamız bünyesinde SGK ile TEB arasında imzalanan protokolün 3.7. maddesi gereğince sıralı dağıtımdaki C grubu reçetelerin; 
  Farmainbox sistemine günlük olarak kaydedilmesi  ve  Reçete limitlerinin aşılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda odamız sisteminden girişlere izin verilmeyeceği  ÖNEMLE duyurulur. 
  Eşit paylaşım esasına dayanarak dağıtımı gerçekleştirilen sıralı dağıtım sistemine tabi olan Mor-Turuncu Kan ürünü reçeteleri ile alakalı;  Merkez bölgemiz için yeni dönem kan ürünü kotaları açılacaktır. Bu sebeple, Sıralı dağıtım sistemine girmek İSTEMEYEN eczacılarımızın odamıza 22/10/2021 tarihine kadar  dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Kan ürünü sıralı dağıtım listesinde olan eczacılarımızın mücbir sebepler harici gelen reçeteleri karşılaması sorumluluğudur. Sıralı dağıtım listesinde olmasına rağmen üst üste 2(iki) reçete karşılanmaması tespitinde ilgili eczane sıralı dağıtım listesinden çıkarılacaktır.
  Değerli meslektaşlarımızın bilgilerine rica ederiz.


                        20. BÖLGE SAKARYA ECZA ODASI  YÖNETİM KURULU

TİTCK Tarafından Güncellenen Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi Hakkında20.10.2021 09:36

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, 19.10.2021 tarihinde “Ek İzlemeye Tabi İlaçlar” listesi güncellenmiştir.

19.10.2021 tarihinden itibaren geçerli olan liste ekte yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi için tıklayınız.

Normal Reçete ile Verilmesi Gereken İzlemeye Tabi İlaçların Güncel Listesi Hakkında18.10.2021 14:10

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, Armodafinil etkin maddesini içeren ilaçların 24.08.2021 tarihinden itibaren Normal Reçete ile Verilmesi Gereken İzlemeye Tabi İlaçlar kapsamına alındığı duyurulmuş olup, Kurum sayfasında 15.10.2021 tarihli Güncel liste yayımlanmıştır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

Normal Reçete ile Verilmesi Gereken İzlemeye Tabi İlaçlar Listesine ulaşmak için tıklayınız.

Kan Ürünü Faturalarının Kesilmesi ve Medula Sistemi’ndeki Hatalı Mesaj Hakkında.18.10.2021 11:05

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Birliğimiz arasında yürütülen görüşmeler sonunda, 2020 Yılı satış hasılatı onay işlemlerinin 28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 12.00’ye kadar tamamlanabileceği ile mali konularda yapılacak düzenlemelerin, Protokol’ün 9.2 maddesi uyarınca 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde sistemde gerekli düzenlemeler ve işlemlerin yapılacağı konusunda mutabakat sağlandığı 15 Ekim 2021 tarihinde www.teb.org.tr sayfamızdan duyurulmuştu.

 

Meslektaşlarımız ve Bölge Eczacı Odalarımız tarafından, Kan ürünü faturası kesmek isteyen meslektaşlarımızın Medula Ekranına bir uyarı mesajı geldiğinin bildirilmesi üzerine konu ivedilikle Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmiştir. Kurum tarafından, ekrana gelen “Lütfen 2020 yılı satış hasılatı bilginizi kaydettirmek için, bağlı bulunduğunuz SGK Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurunuz.” uyarı mesajının sistemden kaynaklı bir hata olduğu ve düzeltileceği bildirilmiş, ancak halen sorun giderilmemiştir. Kurum yetkilileri, sistemde çıkan hatalı mesajın bugün kaldırılacağını bildirmişlerdir.  

 

Kan ürünü faturası kesecek eczaneler, 2020 yılı satış hasılatı bilgilerini onaylayarak fatura kesme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Kan Ürünü faturası kesecek eczaneler için 2020 satış hasılatları geçerli olacak, ancak Sosyal Güvenlik Kurumunun, görüşmelerimiz sonrasında Medulada yayınladığı son mesajda da belirtildiği gibi, mutabık kalacağımız barem ve oranlara göre bu faturalar geriye dönük olarak yeniden değerlendirilecek ve eczanenin 2020 hasılatına göre hesaplanan tutardan kaynaklı bir fark oluşursa bu tutarla ilgili mahsuplaşma işlemi yapılacağı SGK tarafından bildirilmiştir. 

Kan ürünü faturası kesmeyecek olan meslektaşlarımızın hasılat onayı yapma işlemleri için 28 Ekim 2021 tarihine kadar süresi bulunmaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

2020 Yılı Satış Hasılatı Onay İşlemlerinin 28 Ekim 2021 Tarihine Ötelendiğine İlişkin Medula Duyurusu18.10.2021 09:01

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Medula Eczane Sistemi’nde 13 Ekim ve 14 Ekim 2021 tarihlerinde, 2020 Yılı satış hasılatı onay işlemlerinin yapılmasını bildiren “2020 Yılı Satış Hasılatı Onay İşlemleri” konulu duyuruların yayımlanması itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Birliğimiz arasında protokol revizyon görüşmeleri devam etmekte olduğundan, ilgili duyurular kapsamında yapılacak işlemlerin ileri bir tarihe ötelenmesi hususunda Kurum ile Birliğimiz arasında görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Bölge Eczacı Odalarımız, Oda Başkanlarımız ve Yöneticileri ile Meslektaşlarımızın, Birliğimizin duyuruları doğrultusunda işlem yapmalarından kaynaklı olarak aldığımız güç ile yürüttüğümüz müzakereler sonucunda;

2020 Yılı satış hasılatlarının Medula Eczane Sistemi’nde onaylanması işlemleri 28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 12:00’ye kadar ötelenmiş olup, Protokol’ün 9.2 “Mali konularda enflasyon oranında yapılacak iyileştirme düzenlemesi Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği  arasında belirlenecek kriterlere göre ilgili yılın Ekim ayının birinden geçerli olmak üzere uygulanır.” maddesi uyarınca mali konularda yapılacak düzenlemelerin, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde sistemde gerekli düzenlemeler ve işlemlerin yapılacağı konusunda mutabakat sağlanmıştır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Kurum ile Birliğimiz arasında varılan mutabakat dolayısıyla, 2020 Yılı satış hasılatı onay işlemleri için yapılan ötelemeye ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Medula Eczane Sistemi’nde 15.10.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyurular aşağıdaki şekildedir;

 

Tarih: 15.10.2021

Konu: 2020 yılı satış hasılatı onay işlemleri

Açıklama: 15/10/2021 saat 12:00 itibariyle, "Bilgi Güncelleme" bölümünden satış hasılatı onay bildirimi "Evet" olarak seçen eczanelerin Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 2020 yılı KDV hariç satış hasılatı bilgileri devreye alınmıştır. Bu eczaneler ve SSGM'ler aracılığıyla satış hasılatını teyit ettiren eczaneler tarafından 1-15 Ekim 2021 dönemi kan ürünü reçeteleri faturalandırılabilmektedir. Bildirimde bulunmayan eczaneler tarafından fatura düzenlenebilmesi için; "Bilgi Güncelleme" bölümünden satış hasılatı onay bildiriminin "Evet" olarak seçilmesini takiben eczaneye gelecek satış hasılatının devreye alındığına dair mesajın beklenmesi veya SSGM aracılığıyla satış hasılatının teyit edilmesi gerekmektedir. Ekim 2021 dönemi faturalarının düzenlenebilmesi için söz konusu satış hasılatı onay / düzeltme işlemlerinin 28/10/2021 günü saat 12:00'dan önce tamamlanması gerekmektedir.

Konu: Ekim 2021 fatura dönemi faturaları hakkında 

1-15 Ekim 2021 döneminde karşılanan reçetelere dair düzenlenen kan ürünü faturaları ve bunu takiben düzenlenecek diğer faturalar 2020 yılı satış hasılatı esas alınarak işlem görecek olmakla birlikte Protokolün “9.2 Mali konularda enflasyon oranında yapılacak iyileştirme düzenlemesi Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği ile arasında belirlenecek kriterlere göre ilgili yılın Ekim ayının birinden geçerli olmak üzere uygulanır.” maddesi uyarınca 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde sistemde gerekli düzenlemeler ve işlemler yapılacaktır.

2021 Yılı Yardımcı Eczacı Üçüncü Başvuru Dönemi Yerleştirme Sonuçları18.10.2021 09:00

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 27.12.2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Yardımcı Eczacı Çalışması ve Yerleştirilmesine Dair Usul ve Esaslar doğrultusunda,  yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen eczacının çalışacağı eczaneyi kendisinin bulamaması halinde yapacağı işlemlerle ilgili olarak, Türk Eczacıları Birliği Eczacı Bilgi Sistemi aracılığıyla yürütülecek olan işlemler için tamamlanmış olan hazırlıklarımız kapsamında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından da onaylanan 2021 Yılı Üçüncü Başvuru Dönemi Takvimi kapsamında;

Bölge Eczacı Odaları tarafından, 4-8 Ekim 2021 tarihleri arasında yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen eczacıların ön kayıt başvuruları alınarak kendilerine tercih işlemlerinde kullanacakları kullanıcı adı ve şifreleri imza karşılığında verilmiş; Eczacı Bilgi Sistemi (EBS) üzerinden açılan ekran aracılığıyla 11-14 Ekim 2021 tarihleri arasında il tercih işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Yapılan başvuru ve tercih işlemlerine istinaden, yerleştirme işlemi tamamlanmış olup, 2021 Yılı Üçüncü Başvuru Dönemi Yerleştirme Sonuçları, tercihlerin gerçekleştirildiği şifreli alanda yayımlanmıştır.

Yerleştirme sonuçları, ilgili Bölge Eczacı Odaları tarafından, yardımcı eczacıya, ilgili il sağlık müdürlüğüne ve yardımcı eczacı çalıştıracak eczacıya bildirilecektir.

2021 Yılı Üçüncü Başvuru Döneminde;

Bölge Eczacı Odalarına Ön Kayıt Yaptıran Eczacı Sayısı : 146

Kayıt Sonrası Tercih Yapan Eczacı Sayısı : 112

Toplam Yerleştirilen Eczacı Sayısı: 107

Tercih Sonrası, Yerleştirme Öncesi, Çalışacakları Eczaneleri Kendi Bulan Eczacı Sayısı: 14

Yaptıkları Tercihe Göre Yerleştirilemeyen Eczacı Sayısı: 2

Yerleştirme işlemi gerçekleştirilen yardımcı eczacıların, Usul ve Esaslarda belirtilen gerekli tüm belgeleri il sağlık müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine ve dikkatine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı Üçüncü Başvuru Dönemi yerleştirme sonuçlarına göre yapılacak iş ve işlemler hakkında bilgilendirme için tıklayınız.

Türk Eczacıları Birliğinden Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca ya Mektup15.10.2021 14:00

Türk Eczacıları Birliği'nden Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca'ya Mektup

Tiyokolşikosid İçeren Topikal Ürünlerin Ruhsatlarının Askıya Alındığına İlişkin TİTCK Duyurusu15.10.2021 13:41

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 15.10.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan “İlaç Geri Çekme” başlıklı duyuru ile,

Ekte yer alan listede isimleri belirtilen, tiyokolşikosid içeren topikal ürünler hakkında Kurumun ilgili bilimsel komisyonunca alınan kararlar doğrultusunda ilgili ürünlerin ruhsatlarının askıya alındığı, piyasada bulunan tüm partilerine 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Geri Çekme Yönetmeliği’ ne göre 3. Sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulandığı bildirilmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Ruhsatları askıya alınan, tiyokolşikosid içeren topikal ürünler listesine ulaşmak için tıklayınız.

2021 Yılı Temmuz Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında15.10.2021 09:00

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Temmuz Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçileri ve İşitme Cihazı Merkezlerine ait fatura bedellerinin 15.10.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

TİTCK Ek Onayı Alınmadan Kullanılabilecek 12.10.2021 Tarihi İtibariyle Geçerli Endikasyon Dışı İlaç Listesi Hakkında14.10.2021 09:13

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından “TİTCK Ek Onayı Alınmadan Kullanılabilecek Endikasyon Dışı İlaç Listesi”nin güncellendiği duyurulmuştur. Söz konusu liste 12.10.2021 tarihi itibariyle geçerlidir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

Güncel liste için tıklayınız.

Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü İhale İlanı13.10.2021 10:36
Türk Eczacıları Birliği’nden Meslektaşlarımıza Çağrı: Sosyal Medya Kampanyalarını Birlikte Oluşturalım12.10.2021 09:56

Sevgili Meslektaşımız,

Sosyal medya platformları günümüzün en etkili iletişim araçlarından birisi haline geldi. 2021 Dijital Raporu’na göre Türkiye’de sosyal medyayı kullanan kişi sayısı ve sosyal medya kullanım süresi dünya ortalamasının üzerinde. COVID-19 pandemisi ise bu kullanımı artırmakla kalmadı onu biçimlendirdi, dönüştürdü.

Bilgi, sosyal medyada takip ettiğimiz kişilerin veya platformların yaydıkları ve karşımıza ilk çıkan düşüncenin sorgulamadan kabulü haline gelmişti. COVID-19 pandemisi bilgiyle kurulan bu sorunlu ilişkiyi doğrudan sağlık alanına taşıdı. Sağlığımıza dair bilgileri uzmanlarından değil, çok takipçisi olan hesaplardan edinmeye çalıştığımız bir görüntü oluştu. Sadece bununla da kalmadı, insanlar uzmanlarından edinmedikleri yanlış bilgileri yaygınlaştırmada “gönüllü” de oldular. İnsanların katılımı üzerine kurulan sosyal medya platformları, yanlış bilginin yayılımını doğrudan artırdı, hızlı bir şekilde kitleselleşen kötü sonuçlara da kapı araladı.

Eczacılar olarak sağlıkta yanlış bilginin sonuçlarının neler olabileceğini çok iyi biliyoruz. İlaçlar, takviye edici gıdalar, aşılar ve bitkisel ürünler gibi birçok başlıkta bunu her gün deneyimliyoruz. Fakat kendimize sormamız gereken sorular var. Bunlardan en önemlisi şu: Yanlış bilgi nedeniyle hastalanmış insanların sadece tedavi süreçlerinde mi rol alacağız yoksa yanlış bilginin çıktığı alanlarda ona müdahale de edebilecek miyiz? Bir diğer önemli soru ise şudur: Sadece yanlış bilgilerle yüzleşerek, onlarla kavga ederek mi mesleğimizi, uzmanlığımızı anlatacağız?

COVID-19 pandemisiyle birlikte insanlar sağlık çalışanlarına ve onları temsil eden kurumlara yüzlerini daha çok döndü. Türk Eczacıları Birliği’nin sosyal medya hesaplarının da etkileşim oranları bu süreçte arttı. Böylelikle sosyal medya platformları mesleğimizi ve uzmanlığımızı anlatmanın en elverişli yerlerinden birisi haline geldi. Şimdi bunu birlikte yapma zamanı.

Türk Eczacıları Birliği olarak sosyal medya kampanyalarını katılımcı bir şekilde oluşturabileceğimiz bir web uygulaması tasarladık: Adı: Reçetemiz Birlik. Mesleğimizi, uzmanlığımızı; bilgi birikimimizi ve deneyimimizi sosyal medyada birlikte kullanalım. Türk Eczacıları Birliği’nin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşacağımız kampanyaları oluşturmak için Reçetemiz Birlik sitesine hepinizi bekliyoruz.

Eczacıların sosyal medyadaki gücünü Birlik’te ortaya çıkaralım.

Reçetemiz Birlik! tıkla.      

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

ECZANELERMİZİN DİKKATİNE..!08.10.2021 16:51

 

Oda çalışanımız Sadi Dinç 01.10.2021 tarihi itibariyle oda görevinden ayrılmıştır.

Yerine Halil İbrahim FİDE göreve başlamıştır.

İLGİLİ ECZACILARIMIZ VE TEKNİSYENLERİMİZE DURULULUR.

SGK İşveren Eczane Denetimleri Eğitim Semineri Anketi08.10.2021 15:59

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmenlerince işveren denetimleri ve Eczane istihdam teşvikleri konulu online bilgilendirme semineri düzenlenecektir.


Cevaplandırılmasını istediğiniz sorularınız varsa aşağıdaki anket üzerinden Sakarya Eczacı Odasına iletmenizi rica ederiz.

ANKET İÇİN TIKLA

Eczacılar Anıt Parkımız Açılıyor07.10.2021 13:23

Türk Eczacıları Birliği, pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden eczacılar ve eczane çalışanlarının anısını ve adını yaşatmak adına Eczacılar Anıt Parkı’nı, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile birlikte açıyor.

İçerisinde hayatını kaybedenler için bir anıtın, Heykel Yarışması’nı kazanmış olan beş adet eserin, hayatını kaybeden her bir eczacının ve eczane çalışanının adına dikilmiş ağaçların, Türkiye'nin tıbbi bitkilerinden örnekler toplanarak oluşturulan bir tıbbi botanik bahçesinin de yer alacağı parkın açılışı 9 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Tüm eczacılarımız, eczane teknisyenlerimiz ile hayatını kaybeden meslek şehitlerimizin aileleri davetlimizdir.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Eczacılar Anıt Parkı Açılışı

Tarih: 09 Ekim 2021 Cumartesi

Saat: 13:00

Adres: Kızılırmak Mahallesi Mevlana Bulvarı ile 1447. Sokak -1450. Sokak Kesişimi

Çankaya / ANKARA

Çok Değerli Meslek Büyüğümüz Prof.Dr.Mekin Tanker’i Kaybettik 06.10.2021 16:30

Türk Eczacıları Birliği’nin 1984-1991 Yılları arasında Başkanlığını yapmış olan, Türk Eczacıları Birliği’nin 21-22-23-24-25-26. Dönem Merkez Heyeti Başkanı, çok değerli meslek büyüğümüz, kıymetli hocamız Prof.Dr.Mekin Tanker’i covid-19 nedeniyle kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz.

 

Hocamızın Cenazesi, 07.10.2021 tarihinde (bugün) saat 14:30’da İzmir Karşıyaka Doğançay Mezarlığı'na defnedilecektir.                

 

Başta eşi muhterem hocamız Prof.Dr.Nevin Tanker olmak üzere, ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine ve eczacılık camiasına başsağlığı dileriz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı Üçüncü Başvuru Dönemi ve Yerleştirme Takvimi Hakkında04.10.2021 09:02

2021 Yılı için Üçüncü Başvuru ve Yerleştirme Takvimi Birliğimiz tarafından belirlenerek, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na bildirilmiş ve Kurum tarafından uygun bulunmuştur.

Buna göre, 2021 Yılı Üçüncü Başvuru Dönemi Takvimi aşağıdaki şekildedir:

 • 04-08 Ekim 2021 Bölge Eczacı Odaları tarafından, yardımcı eczacı adaylarının ön kayıt başvurularının alınması ve ön kayıt sonrasında başvuru sahiplerine tercih ekranı için kullanıcı adı ve şifrelerinin imza karşılığında verilmesi,
 • 11-14 Ekim 2021 Türk Eczacıları Birliği tarafından açılacak ekran aracılığıyla adayların tercih başvurularının gerçekleştirilmesi,
 • 15 Ekim 2021 tarihinde, yapılan başvurular doğrultusunda yerleştirmelerin gerçekleştirilmesi ve sonuçların duyurulması.

Bu bilgiler doğrultusunda, Yardımcı Eczacı Ön Kayıt Başvurusu yaparak, tercih aşamasında tercihte bulunacak olan meslektaşlarımızın, yardımcı eczacı olarak çalışacakları eczanelere yerleştirilmesi aşamasında, Eczacı Bilgi Sistemi'nde kayıtlı olan eczane çalışanları bilgileri esas alınacaktır.

Ön kayıt işlemini tamamlamış olan eczacılarımızın, tercih başvurusunu gerçekleştirmeden önce, yardımcı eczacı olarak çalışacağı eczaneyi kendisinin bulması ve bu nedenle, yaptırmış olduğu ön kaydı sildirmek istemesi halinde, 8 Ekim Cuma günü saat 17:00’ye kadar kendisine en yakın Bölge Eczacı Odasına başvurarak bu işlemi gerçekleştirebilecektir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Oksapar 4000 Anti-Xa Hakkında TİTCK Duyurusu04.10.2021 08:58

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 01.10.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Koçak Farma İlaç ve Kimya San. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Oksapar 4000 Anti-Xa IU/0,4 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjektör adlı ürünün 133521136 partisine, incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sisteminde satış blokajı uygulanmış olup, mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partinin kullanımının durdurulması önem arz etmektedir. İlgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında04.10.2021 08:56

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 30.09.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Osel İlaç San. ve Tic. A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu “Cordalin 150 mg/3 ml I.V. Enjeksiyonluk Çözelti” adlı ürünün 21623002 (SKT: 01/23) partisi ile ilgili olarak Kurumumuza iletilen bildirim nedeniyle, gerekli değerlendirme süreci sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı olarak mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partilerin kullanımının durdurulması önem arz etmektedir. İlgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Emzirme Egitimi Hakkında29.09.2021 14:30
Geri Çekme İşlemi Uygulanan İlaçlar Hakkında29.09.2021 14:25

Sayın Eczacılarımız,

Geri Çekme İşlemi Uygulanan İlaçlar hakkında bilgilendirmenin yer aldığı 24/09/2021 tarih ve 17676 sayılı Bölge Eczacı Odası yazımız ekte bilginize sunulmaktadır.

Bilginize,

EK DOSYA

Yangın ve Sel Felaketlerinden Etkilenen Bölgelerimiz İçin Yardım Kampanyası 29.09.2021 14:14

Sayın Eczacılarımız,

Yangın ve Sel Felaketlerinden Etkilenen Bölgelerimiz İçin Yardım Kampanyası hakkında bilgilendirmenin yer aldığı 28/09/2021 tarih ve 17793 sayılı Bölge Eczacı Odası yazımız ekte bilginize sunulmaktadır.

Bilginize,

EK DOSYA

2021 Yılı Ağustos Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında29.09.2021 14:10

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Ağustos ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 30.09.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Basına ve kamuoyuna,28.09.2021 15:54

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun "fonksiyonel tıp" konusunun altında yer alan homeopatik tıbbi ürünlerin yasal çerçeveye kavuşması için bir süredir devam eden çalışmaların son aşamaya ulaştığına dair haberler basına yansıdı. Bu doğrultuda homeopatik tıbbi ürünlerin ruhsatlandırılması ve satışının sadece eczanelerden güvenli bir şekilde yapılmasının sağlanacağı öğrenildi.

Her şeyden önce, söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altında olması halk sağlığı adına çok önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra homeopatik tıbbi ürünlerin satışının yalnızca, doğru ve güvenilir bilginin adresi olan eczanelerimizde ve eczacının gözetiminde yapılacak olması olumlu bir gelişmedir. Tedaviye ve ilaca dair her türlü uygulama sağlık çalışanlarının gözetiminde, bilimsel çerçevede yapılmalıdır. Sağlık otoritelerinin homeopatik tıbbi ürünlerin denetimlerini dikkatli, planlı ve kurallar dâhilinde yapması da son derece önemlidir.

Öte yandan, defalarca vurgu yaptığımız bir konuya yeniden değinmek isteriz. Bilindiği üzere COVID-19 ile birlikte takviye edici gıdalara ve bitkisel ürünlere olan eğilim toplumda artırmış durumdadır.  Bunun yanı sıra ne yazık ki takviye edici gıdalar ve bitkisel ürünlere ilişkin merdiven altı üretimlerle, bu alanı fırsata çevirmek isteyen kişilerle, yanıltıcı reklamlarla ve sahte ürünlerle de sık karşılaşmaya başladık. Ayrıca ilaçlar ve ilaç kategorisinde değerlendirilmesi gereken tüm ürünlerin olduğu gibi takviye edici gıdalar ve bitkisel ürünlerin; üretimi, saklama koşulları, dağıtımı, imhası gibi basamakları mutlaka sağlık profesyonellerinin gözetiminde olmalıdır. Bu ürünlerin yerinin eczaneler, bu ürünlerle ilgili söz söyleyebilecek kişilerin yalnız ve yalnızca hekimler ve eczacılar olduğunu hatırlatıyor; takviye edici gıdalar ve bitkisel ürünlere ilişkin gerekli düzenlemelerin de yapılarak tıpkı homeopatik tıbbi ürünlerde olduğu gibi yalnızca eczanelerde, eczacının gözetiminde halka ulaştırılmasını talep ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında28.09.2021 15:53

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 27.09.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Osel İlaç San. ve Tic. A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu “Cordalin 150 mg/3 ml I.V. Enjeksiyonluk Çözelti” adlı ürünün 21623001 (SKT: 12/22) partisine inceleme sonucu uygun bulunmaması nedeniyle 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

25 EYLÜL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN25.09.2021 09:35
Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) 2021 Yılı 3. Dönem Yerleştirme Başvurusu Hakkında23.09.2021 09:01

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) 2021 Yılı 3. Dönem Yerleştirme Başvurularının 22/09/2021-21/10/2021 tarihleri arasında alınacağı ve eczacı yerleştirme işlemi yapılacağı bildirilmiştir.

Kurum tarafından 22.09.2021(bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir.

“6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda nüfus kriterine tabi olan eczacılara ait başvurular eys.titck.gov.tr adresinden erişilebilecek olan Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 22/09/2021-21/10/2021 tarihleri arasında alınacak ve eczacı yerleştirme işlemi yapılacaktır. Başvuru sahiplerinin eys.titck.gov.tr adresi üzerinden belgelerini eksiksiz olarak eklemelerinin ardından, EYS’ye eklenen belgelerin asılları ile birlikte 21/10/2021 tarihi mesai bitimine kadar İl veya İlçe Sağlık Müdürlüklerine giderek başvurularını onaylatmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri tarafından gerektiğinde destek almak için eyssistem@titck.gov.tr e-posta adresine ulaşılabilir.

Başvuru yapılmadan önce eys.titck.gov.tr sayfasında ve kullanıcılara ait panellerde yer alan Eczacı Yerleştirme Sistemi Kılavuzu’nun dikkatlice okunması ve söz konusu Kılavuz doğrultusunda işlemlerin sürdürülmesi büyük önem arz etmektedir.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

SGK Tarafından Yayımlanan 2020 Yılı Satış Hasılatı İşlemleri Konulu Duyuru Hakkında21.09.2021 23:58

SGK Tarafından Yayımlanan

2020 Yılı Satış Hasılatı İşlemleri Konulu Duyuru Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 21.09.2021 tarihinde (bu akşam), Medula Eczane Sistemi’nde “2020 Yılı Satış Hasılatı İşlemleri” konulu bir duyuru yayımlanmıştır.

Kurum ile Birliğimiz arasında İlaç Temin Protokolü revizyonu görüşmeleri devam etmekte olup, Birliğimiz tarafından yapılacak bir duyuruya kadar, meslektaşlarımızın SGK tarafından yayımlanan hasılat işlemleri duyurusuyla ilgili işlem yapmaması ve Birliğimizin duyurularını takip etmeleri önem arz etmektedir.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

MEVSİMSEL GRİP AŞILARININ TEMİN DURUMU VE GERİ ÖDENME HUSUSU HAKKINDA21.09.2021 15:53

MEVSİMSEL GRİP AŞILARININ

TEMİN DURUMU VE GERİ ÖDENME HUSUSU

HAKKINDA

2021 Dönemi için, mevsimsel grip aşılarının dağıtım kanalları aracılığıyla eczanelerimize teminine başlanmıştır.

Sanofi Firması adına ruhsatlı Vaxigrip Tetra aşısının perakende satış fiyatı 117,17 TL dir.

Abbott Firması adına ruhsatlı Influvac Tetra aşısının perakende satış fiyatı 85.12 TL dir.

Vaxigrip Aşısının bedeli, SUT ile belirlenen şartlar kapsamında SGK tarafından geri ödenmektedir.

Influvac Aşısı, SUT eki Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde yer almadığından henüz geri ödeme kapsamında değildir.

Yaptığımız görüşmeler sonucunda grip aşıları ile ilgili son güncel durum şu şekildedir:

INFLUVAC TETRA AŞISI - Reçetem Sistemi üzerinden herhangi bir işlem yapılmaksızın; eczane otomasyon programları üzerinden hastanın T.C. bilgisi sisteme kaydedilerek ücreti karşılığında elden satışla temin edilmektedir. (İlaç Takip Sisteminde, aşının elden satışı için T.C. kimlik numarası bilgisi istenmekte olup, eczane otomasyon programlarına kaydedilen T.C. Kimlik numarasını İTS’ye aktarması yönünde düzenleme yapması bildirilmiş olup, eczane otomasyon sistemleri tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır.)

VAXIGRIP TETRA AŞISI - SGK tarafından ücretinin karşılanması veya hasta tarafından ücretiyle temin edilmesinin istenmesi olmak üzere her iki durumda da, hasta adına Reçetem Sistemi üzerinden e-reçete düzenlenmesi gerekmektedir.

Reçetem Sistemi “e-reçete sorgu” alanından reçete açılıp, “elden satış yap” butonuna tıklanır.

Teslim alım tarihi ve iletişim bilgisi işlenip, “kaydet” butonuna tıklanır.

“Kaydet” butonuna tıklandığında ecza deposu ekranına aşı talebi yansır.

Ecza deposundan aşı tedarik edildiğinde, nakit veya Medula Sistemi’nden satış yapılabilir.

Aşının reçete edilmesi sırasında, hastaya aşının daha önce reçete edilmiş olduğu, yeniden reçete edilmesi için gerekli günün dolmadığı veya başkaca nedenlerle ilgili olarak Reçetem Ekranına uyarı geldiği yönünde hastalarımız tarafından eczanelere yapılan bildirimler yetkililere iletilmiş ve Kurum tarafından bu konuda gerekli düzenlemenin yapılmakta olduğu bilgisi alınmıştır. 

Hekimin, reçete düzenleme sırasında bir uyarı ekranı veya sorunla karşılaşması durumunda ise TİTCK Reçetem Çağrı Merkezi 444 46 80 numaralı telefon aranarak uzaktan destek alınabilmektedir.

Vaxigrip Aşısı, firması tarafından dağıtım kanallarına haftalık olarak kısım kısım temin edilmekte olduğundan, dağıtım kanalları da eczanelere tevzi ile sağlanmaktadır.

Konu hakkında TİTCK tarafından bir duyuru yapılması halinde, Birliğimiz tarafından da duyurulacaktır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

SUT ile belirlenen Grip Aşısı Geri ödenme koşulları:

 

2.4.3.B Grip aşısı bedeli; 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin bu durumlarını belgelendirmeleri halinde sağlık raporu aranmaksızın; gebeliğin 2. veya 3. trimesterinde olan gebeler, astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olanlar, diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alanlar ile 6 ay - 18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların hastalıklarını/gebelik durumunu belirten sağlık raporuna dayanılarak tüm hekimlerce her Eylül ilâ Şubat dönemleri içerisinde reçete edildiğinde bir defaya mahsus olmak üzere karşılanır.

İlaç Güvenlik İzlem Formuyla Kullanılan İlaçlar Hakkında21.09.2021 09:59

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayımlanan İlaç Güvenlik İzlem Formuyla Kullanılan İlaçlar Listesi’ne; Natalizumab etkin maddesini içeren “Tysabri” ve Upadasitinib etkin maddesini içeren “Rinvoq” isimli ilaçlar eklenmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

ODAMIZ 2021 OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURUL SONRASI GÖREV ALAN YETKİLİ KURULLAR20.09.2021 13:46

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ,

03-04-05 EYLÜL 2021 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURUL SONRASINDA İLÇE SEÇİM KURULUNUN MAZBATA ONAYLAMASI İLE 14.09.2021 SALI GÜNÜ DİVAN KURULU BAŞKANLIĞINDA GÖREV BÖLÜMÜ YAPILMAK ÜZERE TOPLANAN VE GÖREV ALAN ODAMIZIN YETKİLİ KURULLARI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE OLUŞMUŞTUR.

BİLGİLERİNİZE SUNARIZ

YÖNETİM KURULU ASİL

Başkan: Ecz. Orhan Yontar

G.Sekreter: Ecz. Dilek Taşdemir Kaman

Sayman: Ecz. Canan Acar Aydemir

Üye: Ecz. Yalçın Bakır

Üye: Ecz. Özgür Kumru

Üye: Ecz. Ahmet Ersoy

Üye: Ecz. Yavuz Subaşı

DENETLEME KURULU ASİL

Başkan: Ecz. Neslihan Demirel Uğurlu

Üye: Ecz. Mustafa Kırayoğlu

          Üye: Ecz. Samet Turan

HAYSİYET DİVANI ASİL

Başkan: Ecz. Nusret Kırma

Üye: Ecz. Ümmühan Çoruh Ataer

Üye: Ecz. Fatma Tuba Eratalar

Üye: Ecz. Elmas Özer

Üye: Ecz. Aziz Yavuzyiğit

BÜYÜK KONGRE DELEGE ASİL

Ecz. Orhan Yontar

Ecz. Feyziye Ümit Aralp

Ecz. Alper Alpay

Ecz. İsmet Yavuzyiğit

Ecz. Eyüp Talha Kocacık

Ecz. Fatma Tuba Eratalar

Ecz. Yalçın Bakır

 

                              

Progas 40mg İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında TİTCK Duyurusu20.09.2021 13:17

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 20.09.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Vem İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu “Progas 40mg İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon” adlı ürünün 1230043 (SKT: 04/23) partisi ile ilgili olarak Kurumumuza iletilen bildirim nedeniyle, gerekli değerlendirme süreci sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı olarak mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partinin kullanımının durdurulması önem arz etmektedir. İlgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

2021 Yılı Haziran Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında14.09.2021 11:03

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Haziran Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçileri ve İşitme Cihazı Merkezlerine ait fatura bedellerinin 15.09.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

İlaç Güvenlik İzlem Formuyla Kullanılan İlaçlar Hakkında13.09.2021 15:54

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayımlanan İlaç Güvenlik İzlem Formuyla Kullanılan İlaçlar Listesine; “İnfliksimab” etkin maddesini içeren “Ixifi”, “Guselkumab” etkin maddesini içeren “Tremfya” ve “Risankizumab” etkin maddesini içeren “Skyrizi” isimli ilaçlar eklenmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

08.09.2021 Tarihli SUT Değişikliği ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı Hakkında08.09.2021 15:10

08.09.2021 tarihli 31592 sayılı Birinci Mükerrer Resmî Gazetede “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararları” yayımlanmıştır.

Tebliğ değişikliği metni, yapılan düzenlemelerle ilişkin karşılaştırmalı tablo ve komisyon kararı ile eki listeler ekte yer almaktadır.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Tebliğ metni için tıklayınız.

Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı için tıklayınız.

Karşılaştırmalı tablo için tıklayınız.

EK-1 Liste için tıklayınız.

EK-2 Liste için tıklayınız.

SAKARYA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ KARŞISI ECZANELERİN DİKKATİNE 07.09.2021 20:55

Sayın meslektaşlarımız;
Bugün Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsü’nün Sağlık Cad. tarafında yapılan bir inşaat çalışması esnasında internet hattı zarar görmüş ve hastane bölgesinde bulunan bazı eczanelerimizin interneti kesilmiştir. Oda Başkanımız Orhan Yontar’ın Türk Telekom Bölge Müdürü BEKİR LAİK Bey ile yaptığı görüşme sonucunda bölgelerdeki internet geçici olarak tekrar bağlanmıştır. Fakat bölgede devam eden inşaat çalışmasından dolayı internet kutusunun yer değiştirilmesi gerektiği Bölge Müdür tarafından ifade edilmiştir. Başkanımız bu durumun hasta ve Eczacı mağduriyeti yaşanmaması adına çalışmanın cumartesi günü yapılmasını sağlamıştır. 
Bu bağlamda Sağlık Cad. tarafında bulunan eczanelerimizin 11.09.2021 cumartesi günü interneti kesilecektir. Eczacılarımızın bu zor durumda kalmamaları adına önlem almaları önemlidir. 
Sakarya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Adına 
Başkan Ecz. Orhan Yontar

2021 Yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı07.09.2021 11:08

Sağlık Bakanlığı tarafından, 7 Eylül 2021 tarihli ve 31591 sayılı Resmi Gazetede, 2021 Yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı yayımlanmıştır.

Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemlerinin ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacağı bildirilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

2021 Yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası ilanına ulaşmak için tıklayınız.

Xeljanz (tofacitinib) ile İlgili Hazırlanan Doktor Bilgilendirme Mektubu Hakkında07.09.2021 11:07

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, sağlık mesleği mensuplarının ilaç güvenilirliği ile ilgili konularda meydana gelen gelişmelerden ivedilikle haberdar olmalarını sağlamak amacıyla yürütülen mektup dağıtılması uygulaması kapsamında,

Xeljanz (tofacitinib): TNF-Alfa inhibitörlerine kıyasla Tofacitinib kullanımıyla majör advers kardiyovasküler olaylar ve malignite riskinde artış” başlığı ile dağıtımı Kurum tarafından onaylanan doktor bilgilendirme mektubunun Birliğimiz tarafından duyurulması istenmektedir.

İlgili Kurum yazısı ve doktor bilgilendirme mektubu yazımız ekinde yer almakta olup, bilgilerinizi ve konu hakkında üyelerinizin bilgilendirilmesini saygılarımla rica ederim.

Ecz.Arman Üney

Genel Sekreter

TİTCK’nın 02.09.2021 tarih ve E-54398317-510.01.10-525260 sayılı yazısı için tıklayınız.

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında02.09.2021 13:19

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 01.09.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Türk Eğitim Vakfı’nın ruhsatına sahip olduğu “Spasmo-Panalgine 125 mg/30 mg/25 mg Supozituvar” adlı ürünün piyasada bulunan tüm partilerine Kurumumuz Komisyonlarınca alınan karar gereği 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Türk Eczacıları Birliği Kadın Eczacılar Çalışma Grubu Webinar Dizisi Hakkında31.08.2021 12:37

Türk Eczacıları Birliği Kadın Eczacılar Çalışma Grubu Webinar Dizisi Hakkında

Türk Eczacıları Birliği Kadın Eczacılar Çalışma Grubu webinar dizisinin ikincisi 2 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek.Programa https://zoom.us/webinar/register/WN_2qdBUiE5Qwikvy6w46TsgA adresinden kayıt oluşturabilirsiniz. Program aynı zamanda Eczacı TV YouTube kanalından ve TEB’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

Moderatör

Ecz. Nagihan Erdoğan

Sağlık Medya Eczacılık

Dr. Öğretim Üyesi Asuman Kaya

Eskişehir Teknik Üniversitesi

Dijital Çağda Yanlış Bilgiden Korunma

Nilgün Yılmaz

teyit.org Editörü

Tüm meslektaşlarımızın katılımını bekleriz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

 

 

 

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında31.08.2021 12:36

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 27.08.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Farmalas İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.”nin ruhsatına sahip olduğu “Biocline 600 mg IM/IV Ampul” adlı müstahzarın 20031026 (SKT:02/2022) parti numaralı numunelerinin yapılan inceleme ve analizler sonucunda uygun bulunmaması nedeniyle 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği” ne göre bahse konu ürünün ilgili parti numaralısına 1.sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

2021 Yılı Temmuz Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında31.08.2021 12:36

2021 Yılı Temmuz Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Temmuz ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 31.08.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Hakkında31.08.2021 12:36

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına

İlişkin Kanun Hakkında

27.08.2021 tarihli ve 31581 sayılı Resmi Gazete’de “7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda Yer Alan Başvuru ve İlk Taksit Ödeme Sürelerinin Uzatılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4420)” Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmıştır.

26/8/2021 Tarihli ve 4420 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki

Karar

Başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerinin uzatılması

MADDE 1- (1) 3/6/2021 tarihli ve 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 2 nci, 3 üncü, 4 üncü, 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci maddeleri ile 10 uncu maddesinden (altıncı ve yedinci fıkraları hariç) yararlanmak için öngörülen ve 31/8/2021 tarihinde sona erecek olan başvuru, bildirim ve beyan süreleri ile bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri, 10 uncu maddenin dördüncü fıkrasında yer alan başvuru ve ilk taksit ödeme süresi birer ay uzatılmıştır.

Buna göre, Kanun’un 6. Maddesi olan “İşletme kayıtlarının düzeltilmesi” maddesi kapsamında yapılacak başvurular için son tarih olan 31.08.2021, bir ay süreyle uzatılmıştır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Karara ulaşmak için tıklayınız.

 

Ecz. Ahmet Özbakır hk.27.08.2021 15:29

Sayın Meslektaşımız,

Sakarya Eczacı Odamıza kayıtlı Düzce ili Akçakoca ilçesinde 55 yıldır mesleğimizi icra eden değerli meslek büyüğümüz Ecz. Ahmet ÖZBAKIR 28.08.2021 cumartesi günü saat 21:00'de TRT HABER kanalında yayınlanan "ÖMÜR DEDİĞİN" isimli belgesel programına konuk olacaktır.

Saygı değer meslektaşlarımıza duyrulur.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun...27.08.2021 13:58
Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri ve Medikal Eczanelerde E-Reçete Uygulaması Hakkında SGK Duyurusu27.08.2021 09:34

Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri ve Medikal Eczanelerde

E-Reçete Uygulaması Hakkında SGK Duyurusu

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından 25 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan “Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri ve Medikal Eczanelerde E-Reçete Uygulaması Hakkında” konulu duyuru aşağıdaki şekildedir;

Bilindiği üzere 29/04/2019 tarihli duyuru ile, Kurumumuz tarafından İşitmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerin Teminine İlişkin reçetelerde e-reçete uygulamasının 01/05/2019 tarihinde zorunlu olarak başlayacağı duyurulmuştur.

Bu doğrultuda, Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri ve Medikal Eczane servislerinde de e-reçete uygulaması ile ilgili Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde entegrasyon çalışmaları tamamlandığından 01/10/2021 tarihinde uygulama zorunlu olarak başlayacaktır.

1-01/10/2021 tarihinden itibaren sadece güvenli elektronik imza ile e-reçete düzenlenecek olup, bu tarih ve sonrasında düzenlenmiş manuel reçeteler işleme alınmayacaktır.

2-MEDULA Sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde, reçete manuel olarak düzenlenebilecek olup, üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle ereçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilecek, reçeteyi düzenleyen hekim tarafından da onaylanacaktır.

3-Söz konusu e-reçetenin düzenlenebilmesine ilişkin Sağlık Hizmet Sunucuları tarafından Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde tüm işlemlerin tamamlanarak entegrasyon sağlanacaktır.

4-Konu ile ilgili olarak yaşanabilecek aksaklıklar için tmdestek@sgk.gov.tr mail adresinden iletişim kurulacaktır.

Tüm ilgili Sağlık Hizmet Sunucularına duyurulur.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketi hakkında26.08.2021 12:49
AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri18.08.2021 09:27

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Birliğimiz arasında, 08.03.2021 tarihinde imzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü ile, AFAD’ın afet farkındalığı kapsamında kamuoyuna yönelik yürüttüğü eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla AFAD tarafından hazırlanan;

 • Sel tehlikesi öncesinde neler yapılmalı kamu spotu videosu
 • Sel tehlikesi sırasında neler yapılmalı kamu spotu videosu
 • Sel tehlikesi sonrasında neler yapılmalı kamu spotu videosu
 • Sel ve taşkınlar broşürü

Duyurumuz ekinde yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Sel ve taşkınlar broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

17 AĞUSTOS DEPREMİ HK.17.08.2021 09:39
SGK Tarafından Yayımlanan Fatura Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Hakkında13.08.2021 10:06

SGK Tarafından Yayımlanan Fatura Teslim Süresinin

Uzatılmasına İlişkin Duyuru Hakkında

28.07.2021 tarihinde Manavgat ilçemizde başlayan ve daha sonra başka illerimizde de meydana gelen yangınlar nedeniyle afet bölgesi ilan edilen bölgelerde fatura teslim süresinin uzatılmasını Türk Eczacıları Birliği olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan talep etmiştik. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 12.08.2021 tarihinde yayımlanan “Fatura Teslim Süresinin Uzatılması Hakkında Duyuru” aşağıdaki şekildedir.

“Bilindiği üzere 28/07/2021 tarihinde Antalya İlinin Manavgat İlçesinde başlayan daha sonra diğer illerde de yaşanan yangınlar sebebiyle bölgedeki bir kısım yerleşim yerleri ile tarım alanlarının yanması nedeniyle Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye'de orman yangınlarından etkilenen alanlar "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edilmiştir.

Bu itibarla söz konusu afet nedeniyle yaşanabilecek aksama ve gecikmelerin herhangi bir mağduriyet oluşturmaması için, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen illerde bulunan Kurumumuz ile sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının Temmuz 2021 dönemine ait fatura/reçete teslim süresi 31/08/2021 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

2021 Yılı Yardımcı Eczacı İkinci Başvuru Dönemi Yerleştirme Sonuçları09.08.2021 10:52

2021 Yılı Yardımcı Eczacı İkinci Başvuru Dönemi Yerleştirme Sonuçları

 

Eczacılık Fakültelerimizin dönem mezunlarını vermeye başladığı bu yıl Haziran ayı başından itibaren, 827 mezun meslektaşımız Bölge Eczacı Odalarımızın katkıları ve kendi imkanları ile yaptıkları görüşmeler sonucunda çalışacakları eczaneleri belirleyerek yardımcı eczacı olarak faaliyete başlamıştır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 27.12.2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Yardımcı Eczacı Çalışması ve Yerleştirilmesine Dair Usul ve Esaslar doğrultusunda, yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen eczacının çalışacağı eczaneyi kendisinin bulamaması halinde yapacağı işlemlerle ilgili olarak, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından da onaylanan 2021 Yılı İkinci Başvuru Dönemi Takvimi kapsamında;

Bölge Eczacı Odaları tarafından, 26-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyen eczacıların ön kayıt başvuruları alınarak kendilerine tercih işlemlerinde kullanacakları kullanıcı adı ve şifreleri imza karşılığında verilmiş; Eczacı Bilgi Sistemi (EBS) üzerinden açılan ekran aracılığıyla 2-5 Ağustos 2021 tarihleri arasında il tercih işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Yapılan başvuru ve tercih işlemlerine istinaden, yerleştirme işlemi tamamlanmış olup, 2021 Yılı İkinci Başvuru Dönemi Yerleştirme Sonuçları, tercihlerin gerçekleştirildiği şifreli alanda yayımlanmıştır.

Yerleştirme sonuçları, ilgili Bölge Eczacı Odaları tarafından, yardımcı eczacıya, ilgili il sağlık müdürlüğüne ve yardımcı eczacı çalıştıracak eczacıya bildirilecektir.

 

2021 Yılı İkinci Başvuru Döneminde;

- Ön Kayıt Sonrası Tercih Yapan Eczacı Sayısı : 528

- Toplam Yerleştirilen Eczacı Sayısı: 473

- Tercih Sonrası, Yerleştirme Öncesi, Çalışacakları Eczaneleri Kendi Bulan Eczacı Sayısı: 7

- Yaptıkları Tercihe Göre Yerleştirilemeyen Eczacı Sayısı: 48

Yerleştirme işlemi gerçekleştirilen yardımcı eczacıların, Usul ve Esaslarda belirtilen gerekli tüm belgeleri il sağlık müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine ve dikkatine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı İkinci Başvuru Dönemi yerleştirme sonuçlarına göre yapılacak iş ve işlemler hakkında bilgilendirme için tıklayınız.

Mücbir Sebep Hali İlan Edilen Bölgelerde e-Belge Düzenleme Zorunluluğu Bulunan Mükelleflerin Kağıt Belge Düzenleyebileceği Durumlar Hakkında Duyuru09.08.2021 10:52

Mücbir Sebep Hali İlan Edilen Bölgelerde e-Belge Düzenleme Zorunluluğu Bulunan Mükelleflerin

Kağıt Belge Düzenleyebileceği Durumlar Hakkında Duyuru

Temmuz ayı sonunda başlayarak ülkemizin çeşitli noktalarında meydana gelen orman yangınlarının bölgelerde yol açtığı olumsuz koşullar nedeniyle, fatura düzenlenmesinde karşılaşılan sorunlar Birliğimiz tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmiştir.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 06.08.2021 tarihinde yayımlanan duyuru ile,

 

 “Başkanlığımızca, ülkemizde son zamanlarda yaşanan yangın felaketlerinden etkilenen mükelleflerimizden e-Belge düzenleme zorunluluğu bulunan mükelleflerimizin, e-Belge (e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-SMM, e-MM, e-İrsaliye vb.) yerine kağıt belge düzenleyebilmeleri hakkında tereddütlerinin hasıl olduğu anlaşılmış olup, söz konusu tereddütleri gidermek amacıyla, aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

Bilindiği üzere 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin “V.7. e-Belge Olarak Düzenlenme Zorunluluğu Getirilen Belgelerin Kâğıt Olarak Düzenlenebileceği Haller” başlıklı kısmında;

Elektronik belge olarak düzenlenme zorunluluğu getirilen belgelerin;

a) Başkanlığın ve e-Belge uygulamalarına taraf olan diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi işlem sistemlerinde meydana gelen arıza, kesinti ile bu sistemlerde yapılan bakım,

b) İspat veya tevsik edilmek kaydıyla, mükellefin ya da Başkanlıktan izin almış özel entegratör kuruluşların bilgi işlem sistemlerinde meydana gelen arıza, kesinti ile bu sistemlerde yapılan planlı bakım (yazılı bildirimde belirtilen süre ile sınırlı kalmak kaydıyla),

c) İspat veya tevsik edilmek kaydıyla, kullanılmakta olan mali mührün veya elektronik imza aracının arızalanması veya çalınması (yeni mali mühür veya elektronik imza aracının temini süresince),

ç) Bakanlık veya Başkanlık tarafından e-Belge uygulamalarına ilişkin olarak yayımlanan genel tebliğ, sirküler ve teknik kılavuz ve duyurularda, belgelerin e-Belge yerine kâğıt olarak düzenlenmesine izin verilmesi,

gibi nedenlerle, kanunen düzenlenmesi gereken sürenin geçirilmemesi kaydıyla, kâğıt olarak düzenlenmesi durumunda özel usulsüzlük cezası kesilmez. Mükelleften kaynaklanan diğer nedenlerle, e-Belge olarak düzenlenmesi gereken belgelerin kâğıt olarak düzenlenmesi yukarıda sayılan nedenler kapsamında değerlendirilmez.

Elektronik olarak düzenlenmesi gereken belgenin, Kanunun 13 üncü maddesinde yazılı mücbir sebepler nedeniyle elektronik olarak düzenlenememesi halinde, Kanunun 373 üncü maddesi gereği özel usulsüzlük cezası kesilmez.” açıklamalarına yer verilmiştir.

Diğer yandan, Başkanlığımızın 05/08/2021 tarihli Duyurusu ile 28/07/2021 tarihinden itibaren ülkemizin çeşitli yerlerinde meydana gelen yangınlara ilişkin olarak, Bakanlığımız tarafından, Osmaniye ili Kadirli ve merkez ilçelerinde, Antalya ili Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve İbradı ilçelerinde, Mersin ili Aydıncık ve Silifke ilçelerinde; Adana ili Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçelerinde, Muğla ili Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerinde mücbir sebep hali ilan edilmesi uygun bulunmuştur.

Bu kapsamda, mücbir sebep hali ilan edilen ve yukarıda yer verilen İl ve İlçelere yönelik olmak üzere e-Belge düzenleme zorunluluğu bulunan mükelleflerimizin; donanım veya yazılım sistemlerinde, elektrik veya internet bağlantılarında arıza veya kesintiler yaşanması, söz konusu sistemlerinin zarar görmesi ya da yangın ile mücadelede çalışma ortamlarından veya işyerlerinden uzak kalınması vb. mücbir sebep hallerinde; 22 Ağustos Pazar günü Saat 23.59’a kadar, e-Belge düzenlenmesi gereken durumlarda ve istemeleri halinde e-Belge yerine kağıt belge de düzenlenebilmesi Başkanlığımızca uygun görülmüş olup, bununla birlikte yukarıda belirtilen koşullarında herhangi bir engeli oluşmayan mükelleflerimizin bu süreçte belgelerini e-Belge olarak düzenlemeye devam edebilecekleri de tabiidir.”

denilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuru metni ekte yer almakta olup, meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Duyuru metnine ulaşmak için tıklayınız.

I.Uluslararası İlaç ve Eczacılık Hukuku Kongresi06.08.2021 10:01

I.Uluslararası İlaç ve Eczacılık Hukuku Kongresi

04-05 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecek olan I.Uluslararası İlaç ve Eczacılık Hukuku Kongresi için bildiri ve katılımcı kayıtları açılmıştır.

Kongre, ilaç molekülü keşfinden hasta kullanımına uzanan tüm süreçten eczacı ve diğer sağlık personellerinin sorumluluk mevzuatının akademik olarak irdelenmesini amaçlamaktadır. Multidisipliner bir mahiyeti olan kongreye eczacılık, tıp ve hukuk alanından bildiriler kabul edilmektedir.

Tarih: 04.09.2021

Kayıt Linki: https://online.iehk.org/

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kongre hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Eczanelerin Etil Alkol Temini Hakkında06.08.2021 09:59

Sağlık Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, Majistral ilaç hazırlanmasında kullanılan etil alkol için eczanelere tanınan aylık limitin 5 litreye yükseltilmesi talebimiz iletilmişti.

TİTCK Başkanlığı tarafından Birliğimize gönderilen 03.08.2021 tarih ve E-85521274-513.01-497202 sayılı yazı ile,

Eczanelerde majistral ilaç yapımında kullanılmak üzere, tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün ecza depolarından aylık azami 5 litre olarak temin edilebileceği,

Eczaneler tarafından satışının yapılamayacağı,

Eczanelerin ortam temizliğinin yapılmasında, tıbbi kullanım amaçlı etil alkol yerine genel kullanım amaçlı etil alkolün de kullanılabileceği,

Majistral formülasyonların hazırlanmasında eczanelerce sarf edilen miktarının, eczanelere gerçekleştirilecek olan denetimlerde ibraz edilmesi gerektiğine dair hususlar iletilerek, bu konuda TİTCK Başkanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerinin de bilgilendirildiği iletilmektedir.

TİTCK Başkanlığının yazısı ekte yer almakta olup, bilgilerinizi ve üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

 

Ecz.Arman ÜNEY

 

Genel Sekreter

TİTCK’nın 03.08.2021 tarih ve E-85521274-513.01-497202 sayılı yazısına ulaşmak için tıklayınız.

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE31.07.2021 12:29
2021 Yılı Haziran Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında30.07.2021 14:01

2021 Yılı Haziran Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Haziran ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 02.08.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN20.07.2021 08:29
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE BİRLİK GÜNÜ15.07.2021 09:28
Yargıtay Başkanlığı Adres Değişikliği Hakkında14.07.2021 12:30

Sayın Eczacımız,

Yargıtay Başkanlığı Adres Değişikliği hakkında bilgilendirmenin yer aldığı 07/07/2021 tarihli ve 14782 sayılı Türk Eczacıları Birliği yazımız ekte bilginize sunulmaktadır.

 

Ekli dosya için tıklayınız...

2021 Yılı Nisan Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında14.07.2021 12:26

2021 Yılı Nisan Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Nisan Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait fatura bedellerinin 16.07.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

İlaç Takip Sistemi’nde Satış Blokajı Uygulanan Ürünler Hakkında TİTCK Duyurusu12.07.2021 10:18

İlaç Takip Sistemi’nde Satış Blokajı Uygulanan Ürünler Hakkında

TİTCK Duyurusu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı tarafından 09 Temmuz 2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru ile,

Koçak Farma İlaç ve Kimya San. A.Ş.’ de üretilen ekli liste halinde yer alan ürünlerin listede belirtilen partilerine incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sistemi’ nde satış blokajı uygulanmış olduğu, mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partilerin kullanımının durdurulmasının önem arz ettiği bildirilmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

Satış blokajı uygulanan ürün listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Türktıpsan Moksifloksasin IV İnfüzyonluk Çözelti’nin Satış Blokajının Kaldırıldığı Hakkında TİTCK Duyurusu06.07.2021 09:17

Türktıpsan Moksifloksasin IV İnfüzyonluk Çözelti’nin Satış Blokajının Kaldırıldığı Hakkında TİTCK Duyurusu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 05.07.2021 tarihinde (bugün) “Tüm Sağlık Kuruluşlarının Dikkatine” başlıklı yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Türktıpsan Sağlık Turizm Eğitim ve Ticaret A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu “Türktıpsan Moksifloksasin IV İnfüzyonluk Çözelti” adlı ürünün incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sistemi’nde satış blokajı uygulanmış olan P2102001-1 (SKT: 01/2023) partisinin gerekli inceleme ve analizleri tamamlanmış olup; ilgili parti yapılan inceleme ve analizler yönünden uygun bulunmuştur. Bu nedenle adı geçen ürünün P2102001-1 (SKT:01/2023) partisine uygulanan satış blokajının kaldırıldığı hususu ilgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

 

 

Ploxal-S 200 mg/40 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon’un Satış Blokajının Kaldırıldığı Hakkında TİTCK Duyurusu24.06.2021 16:05

Ploxal-S 200 mg/40 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon’un Satış Blokajının Kaldırıldığı Hakkında TİTCK Duyurusu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 24.06.2021 tarihinde (bugün) “Tüm Sağlık Kuruluşlarının Dikkatine” başlıklı yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu “Ploxal-S 200 mg/40 ml IV İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon” adlı ürünün incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sistemi’nde satış blokajı uygulanmış olan 1979906 ve ‪1979002 partilerinin gerekli inceleme ve analizleri tamamlanmış olup; ilgili partiler yapılan inceleme ve analizler yönünden uygun bulunmuştur. Bu nedenle adı geçen ürünün 1979906 ve ‪1979002 partilerine uygulanan satış blokajının kaldırıldığı, kullanımına devam edilebileceği hususu ilgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Sonuçları Hakkında23.06.2021 12:49

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Sonuçları Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı tarafından 23.06.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan “Eczacılarımızın Dikkatine” başlıklı duyuru ile,

6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda uygulamaya konulan Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 24.05.2021-22.06.2021 tarihleri arasında alınan başvurular neticesinde 23.06.2021 tarihinde Kurum tarafından eczacı yerleştirme işleminin gerçekleştirilmiş olduğu, sonuçların https://eys.titck.gov.tr  adresinde yer alan kullanıcı hesaplarında görüntülenebildiği,

Yerleştirme işlemi gerçekleştirilen eczacıların, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 10’uncu maddesinin birinci fıkrası doğrultusunda en geç 20 Eylül 2021 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ilgili il veya ilçe sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerektiği bildirilmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

BEK E-Fatura Duyurusu Hakkında21.06.2021 16:21
Selçuk Ecza Deposunun E-Fatura Duyurusu Hakkında21.06.2021 16:19
Alliance Healthcare Ecza Deposunun E-Fatura Duyurusu Hakkında21.06.2021 16:08
AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri17.06.2021 09:36

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Birliğimiz arasında, 08.03.2021 tarihinde imzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü ile, AFAD’ın afet farkındalığı kapsamında kamuoyuna yönelik yürüttüğü eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla AFAD tarafından hazırlanan;

 • Deprem sonrası ilk 6 saatte yapılacaklar-yangın broşürü
 • Afet ve acil durumlarda yangın riskleri afişi
 • Araç kullanırken sele yakalanırsanız yapılması gerekenler kamu spotu videosu

Duyurumuz ekinde yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Deprem sonrası ilk 6 saatte yapılacaklar-yangın broşürü için tıklayınız.

Afet ve acil durumlarda yangın riskleri afişine ulaşmak için tıklayınız.

 

 

2021/1. Dönem Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında Duyuru17.06.2021 09:36

2021/1. Dönem Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında Duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” nde düzenlemeler yapılarak, söz konusu düzenlemelerin 16.06.2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirilmiştir.

15.06.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir.

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nin 7 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine dayanılarak İlaç Geri Ödeme Komisyonu çalışmaları sonucu alınan kararlara ve İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ı) ve (i) bentlerine dayanılarak Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu çalışmaları sonucu alınan kararlara yönelik “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” nde yapılan düzenlemeler ekte yer almaktadır.

Bu düzenlemeler 16.06.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Duyuru ekinde yer alan listeye ulaşmak için tıklayınız.

 

 

2021 Yılı Mart Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında15.06.2021 12:42

2021 Yılı Mart Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Mart Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait fatura bedellerinin 15.06.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı İkinci Başvuru Dönemi ve Yerleştirme Takvimi Hakkında15.06.2021 12:41

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı İkinci Başvuru Dönemi ve Yerleştirme Takvimi Hakkında

Birliğimiz tarafından belirlenerek, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na önerilen ve Kurum tarafından uygun bulunan, Yardımcı Eczacılar için 2021 Yılı İkinci Başvuru Dönemi Takvimi aşağıdaki şekildedir:

 • 26-30 Temmuz 2021 Bölge Eczacı Odaları tarafından, yardımcı eczacı adaylarının ön kayıt başvurularının alınması ve ön kayıt sonrasında başvuru sahiplerine tercih ekranı için kullanıcı adı ve şifrelerinin imza karşılığında verilmesi,
 • 2-5 Ağustos 2021 Türk Eczacıları Birliği tarafından açılacak ekran aracılığıyla adayların tercih başvurularının gerçekleştirilmesi,
 • 6 Ağustos 2021 yapılan başvurular doğrultusunda yerleştirmelerin gerçekleştirilmesi ve sonuçların duyurulması.

Bu bilgiler doğrultusunda, Yardımcı Eczacı Ön Kayıt Başvurusu yaparak, tercih aşamasında tercihte bulunacak olan meslektaşlarımızın, yardımcı eczacı olarak çalışacakları eczanelere yerleştirilmesi aşamasında, Eczacı Bilgi Sistemi'nde kayıtlı olan eczane çalışanları bilgileri esas alınacaktır.

Ön kayıt işlemini tamamlamış olan eczacılarımız, tercih başvurusunu gerçekleştirmeden önce, yardımcı eczacı olarak çalışacağı eczaneyi kendisinin bulması ve bu nedenle, yaptırmış olduğu ön kaydı sildirmek istemesi halinde 30 Temmuz Cuma günü saat 17:00’ye kadar kendisine en yakın Bölge Eczacı Odasına başvurarak bu işlemi gerçekleştirebilecektir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

E-Fatura Uygulaması Hakkında Bilgilendirme15.06.2021 12:41

E-Fatura Uygulaması Hakkında Bilgilendirme

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 9 Şubat 2021 Tarihli ve 31390 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 526) gereğince,

Eczaneler de dahil olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükelleflerin 1/7/2021 tarihinden itibaren, bu tarihten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayanların ise söz konusu Kuruma fatura düzenlemeye başlamadan önce e-fatura uygulamasına geçmek zorunda olduğu bildirilmiş ve ilgili düzenleme 10.02.2021 tarihli duyurumuz ile Birliğimiz internet sitesinden duyurulmuştu.

E-fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunun ertelenmesine yönelik Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilen talebimizin henüz sonuçlanmamış olması ve herhangi bir ertelenme durumu olmama ihtimaline karşılık meslektaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları adına,  E-fatura uygulaması kapsamında düzenlenen faturaların e-imza ile imzalanması gerektiği ile bu kapsamda e-imza temin etmemiş meslektaşlarımızın e-faturaya geçiş zorunluluğu olan 01.07.2021 tarihinden önce e-imza temin etmelerinin önem arz ettiği hususu, 02.06.2021 tarih ve 13800 sayılı yazımız ile Bölge Eczacı Odalarımıza bildirilmişti.

Birliğimiz ve Kolaysoft Teknoloji İşbirliği ile meslektaşlarımıza (mevcut eczacikartfatura.com kullanıcıları dahil) 1.000 kontör ücretsiz olarak verilecektir.

Aktivasyon ücretsizdir.

2021-2022 yılı e-defter gönderim ve 10 yıl saklama ücretsizdir.

Başvuru Adresi: https://www.eczacikartfatura.com/

Çağrı Merkezi: 0850 259 98 08

01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle E-fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan eczanelerimiz için, meslektaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla aşağıda yer alan bilgilendirme Birliğimizce hazırlanmıştır.

1) E-fatura uygulamasına geçişin zorunlu olduğu 01 Temmuz 2021 tarihinin ileri bir tarihe ertelenmesi konusu hakkında bilgi;

Gelir İdaresi Başkanlığı ile Birliğimiz arasında sürekli olarak iletişim kurulmakla birlikte, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 9 Şubat 2021 Tarihli ve 31390 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 526)’e göre, eczaneler de dahil olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükellefler için 01.07.2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan E-fatura uygulamasının ertelenmeyeceği Birliğimizce değerlendirilmektedir.

2) Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portalı’ndan e-fatura düzenlenmesinin uygun olup olmadığı konusu hakkında bilgi;

Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portalı’ndan e-fatura düzenlenmesi teknik olarak mümkün olmakla birlikte, Java ve tarayıcı uyum problemleri söz konusu olabilmektedir. Bu sorunları çözebilmek için temel bir bilgisayar bilgisine ihtiyaç duyulabilmektedir. E-fatura sisteminde, gelen ve giden faturaların da E-fatura olması gerekmektedir.

3) Fatura tiplerinin neler olduğu hakkında bilgi;

Fatura alıcısının ve muhatabının e-fatura kullanıcısı olması durumunda iki mükellef arasında e-fatura kullanılmaktadır.

E-arşiv fatura, fatura muhataplarından birinin e-fatura kullanıcısı olmaması durumunda kullanılmaktadır.

E-fatura iki senaryo halinde gerçekleştirilebilmektedir.

a)      Temel fatura

b)      Ticari fatura

Temel fatura, fatura alıcısının elektronik ortamda reddetme kısıtlamasının bulunduğu fatura senaryosudur. Örnek: Kamu kurumlarına kesilen faturalar (Sosyal Güvenlik Kurumu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü vb.)

Ticari fatura, ticari faaliyette bulunan işletmeler arasında düzenlenebilen faturalardır. Ticari faturalarda, fatura muhatabının faturayı kabul/red etme gibi seçenekleri vardır. Örnek: ecza depoları-eczaneler arasında kesilen faturalar

Yukarıda belirtilen hususlar birlikte değerlendirildiğinde, e-fatura uygulamasının bir yazılım aracılığı (özel entegratör) ile yürütülmesi veya yönetilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı E-fatura Portalı, nadiren fatura alan ve düzenleyen mükellefler için uygun olabilmektedir. Ancak, fatura hareketi yoğun olan işletmelerin özel entegratör firma ile anlaşmasında sayısız fayda bulunmaktadır.

4) Entegratör firma ile mükelleflerce anlaşma yapılmasının zorunlu olup olmadığı konusu hakkında bilgi;

E-fatura mükelleflerinin entegratör firma ile anlaşma yapma zorunluluğu bulunmamakta olup, nadiren fatura alan ve düzenleyen işletmelerin Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portalı üzerinden ücretsiz e-fatura sistemini kullanmaları mümkündür.

Söz konusu Portal’da;

 • Fatura işlemleri süresince e-imza kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Tek kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir.
 • Geriye dönük fatura düzenlenmesinde sorun yaşanabilmektedir.
 • Düzenlenen faturalar sadece 6 ay saklanabilmektedir.

5) E-fatura uygulaması ile ilgili Birliğimizin çalışmasının olup olmadığı konusu hakkında bilgi;

TEB EczacıKart kullanıcılarına özel Eczacıkart Fatura Platformu bulunmaktadır.

6) E-fatura uygulamasına geçiş için anlaşma yapılabilecek entegratör firma hakkında bilgi;

Sayısı 100’e yakın özel entegratör firması bulunmakla birlikte, bunların içerisinde eczacılara yönelik özel geliştirme yapan entegratör firma sayısı yok denecek kadar azdır. Birliğimiz tarafından oluşturulan Eczacıkart Fatura Platformu, meslektaşlarımızın fatura süreçlerinin yönetilmesi konusunda kolay kullanım sağlamaktadır ve meslektaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik olarak sürekli güncellenmektedir.

7) Haziran ayı faturasının e-arşiv fatura olarak mı yoksa e-fatura olarak mı düzenleneceği konusu hakkında bilgi;

Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura aktivasyon tarihini milad olarak kabul etmektedir. E-fatura uygulamasına 01 Temmuz 2021 tarihi itibari ile dahil olacak olan mükellefler için 5000 TL/30000 TL Portalı (e-arşiv portalı), 07 Temmuz 2021 tarihine kadar aktif kalacaktır. E-fatura aktivasyon tarihinden sonra gelen ve giden faturalar e-fatura olmak zorundadır. E-fatura aktivasyon tarihinden önceki faturalar 5000 TL/30000 TL Portalı (e-arşiv portalı) üzerinden düzenlenebilmektedir. Eczacıkart Fatura Platformu, aktivasyon tarihinin eczacı tarafından belirlenebildiği, ileriye dönük e-fatura aktivasyon talebinin alınabildiği şekilde çalışmaktadır.

 

Örnek:

 • E-fatura aktivasyon tarihi 01 Temmuz 2021 ise, 30 Haziran 2021 tarihli olarak düzenlenecek fatura, 5000 TL/30000 TL Portalı (e-arşiv fatura) olarak düzenlenebilmektedir. 
 • E-fatura aktivasyon tarihi 27 Haziran 2021 ise, 27 Haziran 2021 tarihinden itibaren düzenlenen faturaların e-fatura olması zorunludur.

8) Eczanelerce, E-imza/mali mühür temin edilmesinin gerekli olup olmadığı konusu hakkında bilgi;

6197 Sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun gereği eczaneler bireysel işletmeler olarak hizmet vermektedir. Bireysel işletme eczane sahibi eczacının T.C. kimlik numarasının, işletmenin vergi numarası olması sonucunu doğurmaktadır. Eczanelerde, mali açıdan sorumluluğun ve işlemlerin eczane sahibi tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu işlemler mali mühür yerine e-imza ile yürütülebilmektedir. E-imzanın kullanım alanı mali mühüre göre daha geniştir.

Vereseli eczanelerde birden fazla varisin eczane sahibi olması mümkündür. Adi ortaklık üzerinden kurulan vereseli eczaneler için mali mühür temin edilmesi gerekmektedir.

9) E-fatura işlemlerinin yürütülmesinde kullanılacak e-imzanın aktif olup olmadığının test edilebilme yöntemi hakkında bilgi;

Meslektaşlarımız, aşağıda yer alan link aracılığıyla e-imzalarının aktif olup olmadığını test edebilmektedirler.

https://www.eczacikartfatura.com/eczacikart-giris

10) Özel bir entegratör firma ile anlaşma sağlamış mükellef tarafından, Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portalı üzerinden e-fatura düzenlenmesinin mümkün olup olmadığı konusu hakkında bilgi;

01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-fatura mükellefi olacak olan eczanelerimizin, özel entegratör firma aracılığıyla veya Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portalı üzerinden E-fatura düzenleyebilmeleri mümkündür. E-fatura mükelleflerinin düzenleyecekleri faturalar için tek bir yöntemi tercih etmeleri gerekmekte olup, birden fazla yöntemle e-fatura işlemleri takip edilemez. Yöntemler arasında geçiş mümkündür.

11) Anlaşma yapılan entegratör firmanın kullanılan eczane otomasyon programı ile uyumlu olmasının gerekip gerekmediği konusu hakkında bilgi;

Tüm bu uygulamaların birbirinden bağımsız çalışan uygulamalar olmasından kaynaklı olarak; Eczacıkart Fatura Platformu, eczane e-fatura iş ve işlemlerinin yürütülmesi bakımından tek başına yeterlidir.

Farmasist Ampula Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında15.06.2021 12:40

Farmasist Ampul’a Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 11.06.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Farmalas İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.”nin ruhsatına sahip olduğu “Farmasist 300 mg/3 ml Çözelti İçeren Ampul” adlı müstahzarın ‪19073008 (SKT:06/2021) parti numaralı numunelerinin yapılan inceleme ve analizler sonucunda uygun bulunmaması nedeniyle 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği” ne göre 1.sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

E-Fatura Kayıt İşlemleri Hakkında11.06.2021 15:05

Değerli Meslektaşlarımız;
Bilindiği üzere 01/07/2021 den itibaren eczaneler açısından e-faturaya geçiş zorunluluğu olacak.Öteleme talepleri olmakla birlikte genel anlamda bir ötelenmenin yapılmayacağı bilgisi şu an için mevcut durumda.

E-fatura sistemi  2 şekilde oluyor. 

1) Entagratör firma yolu ile
2) GİB üzerinden

Eczaneler için, muhasebe düzeninin sağlanması açısından entagratör kullanmak verilerin sağlıklı tutulmasını sağlıyor. 

Her 2 yol için de mutlaka e-imza gerekiyor. 
1) Entagratör için  e-faturaya geçerken ilk başvuruda gerekiyor. 
2) GİB üzerinden e-fatura kesilecekse bilgisayara işlem boyunca sürekli takılı kalması gerekiyor. 

Bu durumda meslektaşlarımızın e-imzaların aktif(süresinin geçmemiş olması ve e-imza şifrelerinin bilinmesi) olması gerekiyor. 

Meslektaşlarımızın e-imzalarının aktifliklerini test edebilmeleri için www.eczacikartfatura.com adresinde bir yeni alan oluşturuluyor ve e-imzalarını test edebilmeleri de sağlanacak.

Kolaysoft Entegratör firması ile bu konuda ZOOM programı üzerinden seminer düzenlenecektir.

Zaman : 14 Haz 2021 21:00

Konu: Kolaysoft Teknoloji - Sakarya Eczacı Odası İle E-Buluşmalar

Zoom linki : https://us02web.zoom.us/j/83100206663?pwd=Q3J6RitIM2dtWmJINnB4Wmp5VndUZz09

Şifre: 658472

 

Paranox Supozituvara Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında11.06.2021 13:29

Paranox Supozituvar’a Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 11.06.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.'nin ruhsatına sahip olduğu “Paranox 120 mg / 15 mg Supozituvar” adlı ürünün piyasada bulunan tüm partilerine, Kurumumuz Komisyonlarınca alınan karar gereği, 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Hakkında11.06.2021 13:29

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına

İlişkin Kanun Hakkında

09.06.2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” yayımlanmıştır.

İlgili Kanun ve Kanun’un 6. Maddesi olan “İşletme kayıtlarının düzeltilmesi” maddesinin yer aldığı dosya duyurumuzun ekinde yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

"Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" metnine ulaşmak için tıklayınız.

“MADDE-6 İşletme kayıtlarının düzeltilmesi” ne ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura İşlemleri Hakkında09.06.2021 10:30
TİTCK Tarafından Güncellenen Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi Hakkında07.06.2021 11:14

TİTCK Tarafından Güncellenen Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, 04 Haziran 2021 tarihinde (bugün) “Ek İzlemeye Tabi İlaçlar” listesi güncellenmiştir.

04 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olan liste ekte yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi için tıklayınız.

 

SGK RANDEVU SİSTEMİ HK.04.06.2021 14:08

Reçete teslim işlemi esnasında istenmeyen bekleme ve uzun kuyrukların önüne geçilmesi amacıyla, Sakarya Eczacı Odası ve Kocaeli Eczacı Odası işbirliği sayesinde oluşturulan ve geliştirmeleri halen daha devam etmekte olan RANDEVU SİSTEMİ siz değerli eczacılarımızın beğenisine sunulmuştur. Bu uygulama sayesinde eczacılarımız Reçete Teslim işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek ve Sırayı cep telefonlarından anlık olarak takip edebileceklerdir.

03.06.2021 tarihinde Kocaeli SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Ecz. Bilal Arpacı, program yazılımı yapan Ecz. Özgür Kumru, Kocaeli SSGM Merkez Müdür Yardımcıları Bio. Mehmet Akkuş ve Ecz. Fatih Özdemir, Eczacı Odası Başkanımız Ecz. Orhan Yontar ve Yönetim Kurulumuz ile randevu sistemi hakkında değerlendirmeler yapılmış ve randevu sistemine geçiş için antant kalınmıştır.

Randevu sisteminin işleyişi aşağıdaki linkte anlatılmış olup üyelerimizin sıra beklemeden reçete teslim edebilmesi için kuruma gitmeden önce randevu alması gerekmektedir. 

Üyelerimiz randevu alıp Kuruma gittiklerinde telefon üzerinden “SGK’ya Ulaştım” butonuna basmalı veya SGK binası içindeki numaratörden Randevu Alma ve Check-in (SGK’ya Ulaştım Bildirim) işlemi yapmalıdır, aksi taktirde sistem tarafından "Henüz SGK ya ulaşmamış" gözükeceğinden sırası atlanacaktır. Onay işlemi yapıldıktan sonra gösterge panelinden sırasını hem uzaktan hem de SGK binası içerisindeki ekranlardan takip edebilmektedir. (http://randevu.seo.org.tr/gosterge_paneli.php )

 

NOT: İade ve doz düzeltme işlemleri için randevu alınmasına gerek yoktur.

 

Randevu linki için tıklayınız.

Tanıtım videosu için tıklayınız.

 

 

CUMARTESİ GÜNDÜZ NÖBETÇİ ECZANE HAKKINDA03.06.2021 16:18

Koronavirüs ile mücadelede kontrollü normalleşme sürecinde cumartesi gündüz nöbetleri iptal olmuştur. 05 Haziran 2021 Cumartesi günü dahil, cumartesi günleri eczaneler açık olacaktır. İlçeler, pandemi süreci öncesindeki gibi çalışma sistemine geçilecektir.

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri20.05.2021 11:24

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Birliğimiz arasında, 08.03.2021 tarihinde imzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü ile, AFAD’ın afet farkındalığı kapsamında kamuoyuna yönelik yürüttüğü eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla AFAD tarafından hazırlanan;

 • Toplanma Alanları Broşürü
 • Toplanma Alanları Afişi
 • Toplanma Alanları Kamu Spotu
 • Afet ve Acil Durum Çantası Afişi
 • Afet ve Acil Durum Çantası Broşürü
 • Afet ve Acil Durum Çantası Kamu Spotu

Duyurumuz ekinde yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Toplanma alanları broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

Toplanma Alanları afişine ulaşmak için tıklayınız.

Afet ve Acil Durum Çantası afişine ulaşmak için tıklayınız.

Afet ve Acil Durum Çantası broşürüne ulaşmak için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun18.05.2021 23:58
ECZANE AÇILIŞ-KAPANIŞ SAATLERİ HAKKINDA17.05.2021 15:38

17 Mayıs 2021 Pazartesi günü dahil mevcut çalışma düzenimiz olan açılış:08.30 kapanış:18.30 olarak belirlenmiştir.

Önemle bilgilerinize sunarız.

14 MAYIS ECZACILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN13.05.2021 18:10
RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN12.05.2021 13:38
Reçete ve Fatura Teslim Süresinin 21 Mayıs 2021 Tarihine Uzatılması Hakkında10.05.2021 10:33

Reçete ve Fatura Teslim Süresinin 21 Mayıs 2021 Tarihine Uzatılması Hakkında

Fatura teslim süresinin, ülke genelinde geçilen tam kapanma dönemine denk gelmesi ve 10-14 Mayıs haftası için kamu kurumlarında idari izin kararı alınmış olması sebebiyle uzatılmasını, Türk Eczacıları Birliği olarak, Sosyal Güvenlik Kurumundan talep etmiştik.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuru ile, Nisan 2021 dönemine ait fatura/reçete teslim süresinin 21.05.2021 tarihi saat 23:59'a kadar uzatıldığı bildirilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

TÜM ANNELERİMİZİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN09.05.2021 02:35
Türk Ekonomi Bankası Protokolünün Sona Ermesi Hakkında07.05.2021 09:35

Birliğimiz ile Türk Ekonomi Bankası arasında 28-04-2018 tarihinde imzalanan meslektaşlarımızın bankacılık hizmetlerinden yararlandığı protokol Nisan 2021 tarihi itibariyle sona ermiş olup , güncel banka protokol tablomuz ektedir.

Bilgilerinizi ve konunun üyelerinize duyurulmasını rica ederim.

Ecz. Arman ÜNEY

Genel Sekreter

Güncel banka protokol tablosuna ulaşmak için tıklayınız.

 

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN01.05.2021 00:24
Eczane Çalışanları için Görev Belgesi Düzenlenmesi Hakkında30.04.2021 13:55

Eczane Çalışanları için Görev Belgesi Düzenlenmesi Hakkında

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından, 29.04.2021 tarihinde Görev Belgesi Düzenlenmesi konulu genelge yayımlanmıştır.

Genelgeye göre, Bakanlığın 27.04.2021 tarih ve 7576 sayılı Genelgesinde muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan görevliler için bu işyerlerinin yetkililerince hazırlanmış tüm belgelerin geçerliliği 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona erecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamında ilaç ve eczacılık hizmeti kesintisiz şekilde devam etmekte olup, Genelgenin yayımlanmasının ardından İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde, eczacılarımızın bu süreçte Eczacı Kimlik Kartlarını ibraz etmelerinin yeterli olacağı; eczane çalışanlarının ise Görev Belgesi alması gerektiği bilgisi alınmıştır.

Görev Belgesi, çalışan tarafından e-devlet üzerinden e-başvuru sistemi kullanılarak alınabileceği gibi, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda, Ek 2’de yer alan formun çıktısı alınarak el ile doldurulup eczanenin sahibi ve sorumlu müdürü tarafından imzalanan belge de geçerlidir. Bu şekilde manuel olarak düzenlenen belge bir defaya mahsus düzenlenebilecek ve 3 gün süreyle geçerli olacaktır.

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Görev Belgesi Düzenlenmesi Genelgesi” kapsamında, kişiler, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğu ile, hakkında görev belgesi düzenlenen kişinin kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan sorumludur.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Ek 1: İçişleri Bakanlığı’nın Görev Belgesi Düzenlenmesi Konulu Genelgesi

Ek 2: Görev Belgesi

Ek 3: Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi

 

E-Devlet Üzerinden Görev Belgesi Başvurusu Yapmak İçin Takip Edilebilecek İşlem Adımları

 

1) www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

 

 

2) "Kurumlar" ikonuna tıklanır.

 

 

3) Kurumlar Ekranında "İ" harfine tıklanır. "İçişleri Bakanlığı" bağlantısı görünür. "İçişleri Bakanlığı" bağlantısına tıklanır.

 

 

4) E-devlette sunulan "İçişleri Bakanlığı Hizmet Listesi" görüntülenir. Bu hizmetler arasındaki "E-başvuru" bağlantısına tıklanır. E-belge başvuru süreci başlar.

 

 5) Başvuru sürecinin sonuçlanması sistem yoğunluğuna göre değişmektedir.

EYS 2021 Yılı 1. Dönem Yerleştirmesi Yapılan Eczacılara Yönelik TİTCK Tarafından Yayımlanan Duyuru Hk.30.04.2021 11:16

EYS 2021 Yılı 1. Dönem Yerleştirmesi Yapılan Eczacılara Yönelik

TİTCK Tarafından Yayımlanan Duyuru Hk.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 22.02.2021 tarihinde yayımlanan duyuru ile, Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 22.01.2021-20.02.2021 tarihleri arasında alınan başvurular sonucunda, 22.02.2021 tarihinde yerleştirme işlemi gerçekleştirilen eczacıların,  Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 10’uncu maddesinin birinci fıkrası doğrultusunda en geç 21 Mayıs 2021 Cuma günü mesai bitimine kadar ilgili il veya ilçe sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerektiği bildirilmiş ve aynı tarihte internet sayfamızdan da duyurulmuştu.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı tarafından 29.04.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Bilindiği üzere; 22.01.2021-20.02.2021 tarihleri arasında başvuruları alınan ve 22.02.2021 tarihinde EYS ile yerleştirmesi yapılan eczacıların, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 10’uncu maddesinin ikinci fıkrası hükmü doğrultusunda eczane açılışı için ilan tarihinden itibaren 90 (doksan) günlük süre içerisinde ilgili il/ilçe sağlık müdürlüklerine eksiksiz başvuru yapmaları gerekmekte idi. 

Yerleştirmesi yapılan eczacılardan bazılarının, eksiksiz başvuru için yapılması gereken işlemleri tam kapanma kararı sürecinde yerine getiremeyecekleri gerekçesiyle mevzuattan kaynaklı eksiksiz başvuru süresinin uzatılmasına dair Kurumumuza yapılan başvurular değerlendirilmiş olup;

Covid-19’un pandemisi ile mücadele kapsamında Ülkemiz genelinde uygulanmak üzere çeşitli tedbirlerin alınması, yerleştirmesi yapılan eczacılar tarafından yapılması gereken işlemlerin çeşitlilik arz etmesi ve bazı eczacıların farklı il ve ilçelere yerleştirilmiş olması gibi nedenler göz önünde bulundurulduğunda; Eczacı Yerleştirme Sistemi Kılavuzu’nun 7’nci maddesinin üçüncü fıkrası; “Kendilerine eczane açmak için tanınan 90 (doksan) günlük eksiksiz başvuru yapılmasına dair süre Kurumca alınan karar/kararlar gereği uzatılan eczacı/eczacıların yerleştirmeden kaynaklanan hakları korunarak işgal ettikleri kontenjan/kontenjanlar Kurumun öngördüğü süreler boyunca dolu kabul edilir.” hükmü doğrultusunda,

-22.02.2021 tarihi itibarıyla yerleştirmesi yapılmış ancak alınan tam kapanma tedbirleri nedeniyle eksiksiz başvuru yapamayacak eczacıların; Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 10’uncu maddesi doğrultusunda eksiksiz başvuru yapmaları gereken sürenin 08.06.2021 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmasına, 

-22.02.2021 tarihinde yerleştirmesi yapılan eczacıların işgal ettikleri kontenjanların bir sonraki EYS yerleştirmesinde dolu kabul edilmesine karar verilmiştir.

İlgililere önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

28.04.2021 Tarihli Resmî Gazetede Yayımlanan SUT Değişikliği ve Karşılaştırmalı Tablo30.04.2021 11:16

28. 04.2021 Tarihli Resmî Gazetede Yayımlanan

SUT Değişikliği ve Karşılaştırmalı Tablo

28.04.2021 tarihli 31468 sayılı Birinci Mükerrer Resmî Gazetede “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayımlanmıştır.

Tebliğ değişikliği metni ve karşılaştırmalı tablo ekte yer almaktadır.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Tebliğ metni için tıklayınız.

Karşılaştırmalı tablo için tıklayınız.

2021 Yılı Mart Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında29.04.2021 16:21

2021 Yılı Mart Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Mart ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 30.04.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Eczanelere özel alışveriş platformu nobetcicadde.com, büyük indirim fırsatları ile kapınızda!29.04.2021 14:39

 

nobetcicadde.com fırsatlarından Eczane Teknisyenleri ve Eczacı yakınları da yararlanabilir.

Sakarya İl Sınırı İçerisindeki Eczanelerimizin Mesai Saatleri Hakkında29.04.2021 12:29

 Sakarya İl Sınırı İçerisindeki Eczanelerimizin Mesai Saatleri Hakkında

Covid-19 önlemleri kapsamında tam kapanma ilan edilen 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında (resmi tatil günleri hariç olmak üzere) 30 Nisan Cuma gününden başlayarak 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar Sakarya il sınırları içindeki eczanelerimiz için mesai saatleri 09.00-18.00 şeklinde düzenlenmiştir.

17 Mayıs 2021 itibariyle mevcut çalışma düzenimiz olan 08.30-18.00 saatlerine geçiş yapılacaktır.

Önemle bilgilerinize sunarız.

26 Nisan Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü Kutlu Olsun26.04.2021 14:36
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun...22.04.2021 20:47
Stajyer Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinin EBS’ye Kayıt Edilmesi Hakkında21.04.2021 13:12

Stajyer Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinin EBS’ye Kayıt Edilmesi Hakkında

Eczanelerimizde stajyer olarak faaliyet göstermekte olan eczacılık fakültesi öğrencilerimizin de Covid-19 Aşılama Programına dahil edilmek üzere Sağlık Bakanlığına bildirilmesi için, bilgilerinin Eczacı Bilgi Sistemine kayıt edilebileceği bir alan oluşturulmuştur. Klinikte staj yapan öğrencilerimizin bilgileri de ayrıca temin edilerek Sağlık Bakanlığına iletilecektir.

Eczacı Bilgi Sistemi verileri, Farma Inbox sistemi üzerinden veya https://ebs.teb.org.tr/giris/   adresi aracılığıyla, kullanıcı adı şifre ile giriş sağlanarak güncellenebilmektedir.

Eczanesinde stajer eczacılık fakültesi öğrencisi  bulunan meslektaşlarımızın, stajyer öğrencilere ait verileri Eczacı Bilgi Sistemine kayıt etmeleri için  meslektaşlarımızın dikkatine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

RAMAZAN BEREKETİNİ PAYLAŞAN TÜM KALPLERE HİLAL OLSUN TÜRKİYE21.04.2021 10:33
LÖSEV RAMAZAN AYI LÖSEV BAĞIŞLARI HAKKINDA21.04.2021 10:28
SGK Tarafından Tıbbi Malzemelerin Teminine İlişkin Yayımlanan Elektronik Rapor ve İmza Duyurusu Hakkında19.04.2021 09:23

SGK Tarafından Tıbbi Malzemelerin Teminine İlişkin Yayımlanan

Elektronik Rapor ve İmza Duyurusu Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 16.04.2021 tarihinde yayımlanan “Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemeler, Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler, İşitmeye Yardımcı Cihazlar ve Ismarlama Protez ve Ortezlerin Temininde Elektronik Rapor Ve Elektronik İmza Uygulaması” başlıklı duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Kurumumuz tarafından Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemelerin, Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerin, İşitmeye Yardımcı Cihazlar ile Ismarlama Protez ve Ortezlerin Teminine ilişkin raporların elektronik olarak düzenlenebilmesi amacıyla erapor servisi tamamlanmış olup 01/06/2021 tarihinde uygulama zorunlu olarak başlayacaktır. Bu itibarla sağlık hizmeti sunucularının aşağıdaki hususları dikkate almaları gerekmektedir;

1- Uygulama halen açık olup sağlık hizmeti sunucuları tarafından gerek Güvenli Elektronik İmza ile gerekse kurumsal hekim şifresi kullanılarak e-rapor düzenlenebilmektedir.

2- 01/06/2021 tarihinden itibaren sadece Güvenli Elektronik İmza ile e-rapor düzenlenecek olup bu tarih ve sonrasında düzenlenmiş manuel raporlar işleme alınmayacak ve bu manuel raporlara istinaden malzeme temin edilemeyecektir.

3- Ancak 01/06/2021 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) tıbbi malzeme raporları süresi sonuna kadar geçerlidir.

4- Düzenlenen e-raporların sadece sağlık hizmet sunucularının Kuruma bildirdiği IP numaralarından kaydedilmesine izin verilecektir.

5- E-raporun düzenlenebilmesine ilişkin sağlık hizmeti sunucuları tarafından Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde tüm işlemler tamamlanarak entegrasyon sağlanacaktır.

6- Konu ile ilgili yaşanabilecek aksaklıklar için tmdestek@sgk.gov.tr mail adresinden iletişim kurulacaktır.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Duyuru metnine ulaşmak için tıklayınız.

TİTCK Başkanlığının Hasılat Girişleri Konulu Duyurusu16.04.2021 09:23

TİTCK Başkanlığının Hasılat Girişleri Konulu Duyurusu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 01.04.2021 tarihinde yayımlanan duyuru ile, eczanelerin 2020 yılı KDV hariç hasılat bilgilerinin, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinde yer alan hasılat giriş ekranına 01.04.2021-30.04.2021 tarihleri arasında girileceği bildirilmiş ve aynı tarihte internet sayfamızdan da duyurulmuştu.

Kurum tarafından 14.04.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir:

“Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrası doğrultusunda KDV hariç hasılat bilgilerinin beyan edilmesi için İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinde yer alan hasılat girişi ekranı 01.04.2021 tarihinde açılmış olup; 2020 yılına ait KDV hariç hasılat bilgilerinin 30.04.2021 tarihine kadar girilmesi gerekmektedir.

30.04.2021 tarihinden sonra KDV hariç hasılat bilgilerini beyan etmeyen eczacılarımızın İlaç Takip Sistemine erişimi, beyan edildiği tarihe kadar geçici olarak engellenecek ve gerçeğe aykırı ya da hatalı beyanda bulunan eczacılarımız hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır.

14.04.2021 tarihi itibari ile yaklaşık üçte bir eczacımız tarafından veri girişi yapıldığı tespit edilmiş olup; 30.04.2021 tarihinin veri girişi için son tarih olduğu göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına tüm eczacılarımızın ivedilikle veri girişini yapması,

Bununla birlikte veri girişi yapan eczacılarımızın hatalı evrak yüklediği veya yüklenen evrakta bulunan bilgilerle uyuşmayan KDV hariç hasılat beyanında bulundukları tespit edilmiş olup; veri girişi yapan eczacılarımızın söz konusu evrak ve beyanlarını gözden geçirmesi hususları önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurumun 14.04.2021 tarihli duyurusu için tıklayınız.

Kurumun 01.04.2021 tarihli duyurusu için tıklayınız.

 

2020 Yılı Hasılat Bilgisinin EBS’ye Kayıt Edilmesi Hakkında16.04.2021 09:22

2020 Yılı Hasılat Bilgisinin EBS’ye Kayıt Edilmesi Hakkında

2020 Yılına ait resmi olarak belirlenen Vergi Dairesinden onaylı hasılat bilgilerinin, Eczacı Bilgi Sistemi’nde yer alan "2020 Yılı Satış Hasılatı" Bölümü'ne 30.04.2021 Cuma günü saat 18:00'e kadar girilerek kayıtların güncellenmesi gerekmektedir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

2020 Yılı Resmi Satış Hasılat Bilgisinin Kayıt Edileceği Ekran görseli aşağıda yer almaktadır:

 

 

Galvus MET Stok Zararlarının Karşılanması Hakkında16.04.2021 09:22

Galvus MET Stok Zararlarının Karşılanması Hakkında

 

Galvus MET 1000 mg ve Galvus MET 850 mg isimli ilaçlarda 16 Şubat 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir fiyat düşüşü gerçekleşmesi sonrasında, fiyat düşüşünden kaynaklanacak eczane stok zararlarının firma tarafından karşılanmasına yönelik olarak firma tarafından eczanelerden,  

Her ürüne ait her karekod için,  

* satış hareketinin İTS çıktısı alınarak, 

* depo alış faturaları alınarak, 

* elde kalan ilaçların fotoğraflarının çekilerek firmaya gönderilmesi istenmekte idi. 

Birliğimiz tarafından, eczanelerin Galvus MET için stokların ve satış hareketlerinin eczane otomasyon sistemi üzerinden otomatik olarak listelenmesi çalışması TEBEOS ve Yeni TEBEOS üzerinde hazırlanmıştır.  

Eczane otomasyon sistemi üzerinden, Galvus MET 850 mg ve Galvus MET 1000 mg için tüm karekodlara ait aşağıdaki işlemler tek tuşla alınabilmektedir. 

* 15.02.2021 tarihindeki stokların; 

* 16.02.2021 ile 19.02.2021 arasındaki satış hareketlerinin, 

* 20.02.2021 ile 24.02.2021 arasındaki satış hareketlerinin,

* 25.02.2021 tarihi itibariyle stokların bilgileri otomatik olarak alınabilmektedir. 

Alınacak belgede, GLN numarası ve eczane bilgisi de yer alacaktır. 

Firma ile sağladığımız mutabakat sonrasında, eczanelerin tek tek İTS çıktısı, depo faturalarının alınması, elde kalan ilaçların fotoğraflarının çekilerek firmaya gönderilmesi uygulaması iptal edilmiştir. 

Firma tarafından, eczanelerin aranarak, yukarıda belirtilen ve eczane otomasyonundan alınacak olan, İTS hareketlerini gösterir belge ve beraberinde, beyan formunun firmaya iletilmesinin isteneceği bildirilmiştir. 

Birliğimiz tarafından belirlenen yöntem, diğer eczane otomasyonlarıyla da paylaşılacak olup, TEBEOS ve Yeni TEBEOS kullanan eczaneler tarafından, Galvus MET İTS Hareketlerinin otomatik olarak listelenmesi işlemleri için örnek ekran görüntüleri ekte yer almaktadır. İşlem modülü, kullanmakta olduğunuz TEBEOS programınıza güncelleme almanızın ardından aktif hale gelecektir.

 

Meslektaşlarımızın bilgisine sunar, bu süreçteki işbirliklerinden dolayı Novartis Firmasına teşekkür ederiz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 

 

TEBEOS İTS Ürün Hareketleri Modülü Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

Yeni TEBEOS İTS Ürün Hareketleri Modülü Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında Kamuoyu Bilgilendirmeleri16.04.2021 09:21

AFAD ile Birliğimiz Arasında İmzalanan 

Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü Kapsamında

Kamuoyu Bilgilendirmeleri

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Birliğimiz arasında, 08.03.2021 tarihinde imzalanan Afet Farkındalık Eğitimleri İşbirliği Protokolü kapsamında, AFAD tarafından hazırlanan görseller ve bilgilendirme videosu ekte yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

 

Tecentriq, Xeljanz ve Aminoglikozidler ile İlgili Hazırlanan Doktor Bilgilendirme Mektupları Hakkında15.04.2021 11:17

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, sağlık mesleği mensuplarının ilaç güvenilirliği ile ilgili konularda meydana gelen gelişmelerden ivedilikle haberdar olmalarını sağlamak amacıyla yürütülen mektup dağıtılması uygulaması kapsamında,

“Tecentriq (atezolizumab): şiddetli kutanöz advers reaksiyonlar (SCAR’lar) riski”, “Xeljanz (tofacitinib): TNF-Alfa inhibitörleri tedavisine kıyasla tofasitinib kullanımıyla artan majör advers kardiyovasküler olaylar ve maligniteler (Melanom Dışı Deri Kanserleri Hariç) riski” ile “Aminoglikozidler (gentamisin, amikasin, tobramisin ve neomisin): mitokondriyal mutasyonları olan hastalarda artmış sağırlık riski” başlıkları ile dağıtımı Kurum tarafından onaylanan doktor bilgilendirme mektuplarının Birliğimiz tarafından duyurulması istenmektedir.

İlgili Kurum yazısı ve doktor bilgilendirme mektupları yazımız ekinde yer almakta olup, bilgilerinizi ve konu hakkında üyelerinizin bilgilendirilmesini saygılarımla rica ederim.

 

Ecz.Arman ÜNEY

Genel Sekreter

TİTCK’nın 09.04.2021 Tarih ve E-54398317-510.01.10-398175 Sayılı yazısına ulaşmak için tıklayınız.

 

2021 Yılı Ocak Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında15.04.2021 11:17

2021 Yılı Ocak Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Ocak Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait fatura bedellerinin 15.04.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

ECZANE AÇILIŞ-KAPANIŞ SAATLERİ HAKKINDA14.04.2021 12:30

13.04.2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanma devam ettiği sürece, eczane açılış saati 08:30, kapanış saati 18:00 olarak belirlenmiştir.

 

Parical Ampul’e Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında12.04.2021 09:29

Parical Ampul’e Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 08.04.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Vem İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Parical 5mcg/ml IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul adlı ürünün 911006 (SKT:10.2021) partisine incelemeler tamamlanıncaya kadar İlaç Takip Sisteminde satış blokajı uygulandığı ve mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partinin kullanımının durdurulmasının önem arz ettiği 18.02.2020 tarihinde duyurulmuştu. Adı geçen ürünün 911006 (SKT:10.2021) partisi yapılan inceleme ve analizler sonucunda uygun bulunmadığından 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği” ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) seviyesinde geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Dobuthaver Ampul’e Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında12.04.2021 09:29

Dobuthaver Ampul’e Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 08.04.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Haver Farma İlaç A.Ş.”nin ruhsatına sahip olduğu “Dobuthaver 250 mg/20 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti İçeren Ampul” adlı müstahzarın 19678002 (SKT: 28.02.2022)  partisine analiz sonucu uygun bulunmaması gerekçesiyle 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği” ne göre 1.sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında08.04.2021 11:04

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 07.04.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Osel İlaç San. ve Tic. A.Ş.”nin ruhsatına sahip olduğu “Cordalin 150 mg/3 ml I.V. Enjeksiyonluk Çözelti” adlı ürünün ‪20623003 (SKT: 02/22) partisine analiz sonucu uygun bulunmaması nedeniyle 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

BEK AKADEMİ BAHAR ZİRVESİ07.04.2021 12:05

Bursa Ecza-Koop'un düzenlediği, 8-9 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Bahar Zirvesi'ne kayıt olmak için tıklayınız.

2021 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kura Sonuçları06.04.2021 10:03

2021 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kura Sonuçları

Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemlerinin ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacağı bildirilmiştir.

05 Nisan 2021 tarihinde (bugün) yapılan 2021 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası sonucu, yerleşenler listelerine https://yhgm.saglik.gov.tr/TR,79474/2021-yili-ilk-defa-ve-yeniden-atama-kurasi.html linki aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

1. Yerleştirme sonucunda yerleşenler listesine ulaşmak için tıklayınız.

2. Yerleştirme sonucunda yerleşenler listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Montelukast İçeren İlaçların Nöropsikiyatrik Advers Olaylar Riski Hakkında Hatırlatma ve Bu Riske İlişkin Uyarıların Güçlendirilmesi06.04.2021 10:02

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, sağlık mesleği mensuplarının ilaç güvenilirliği ile ilgili konularda meydana gelen gelişmelerden ivedilikle haberdar olmalarını sağlamak amacıyla yürütülen mektup dağıtılması uygulaması kapsamında,

Montelukast içeren ilaçların nöropsikiyatrik advers olaylar riski hakkında hatırlatma ve bu riske ilişkin uyarıların güçlendirilmesi başlığı ile dağıtımı Kurum tarafından onaylanan doktor bilgilendirme mektubunun Birliğimiz tarafından duyurulması istenmektedir.

İlgili Kurum yazısı ve doktor bilgilendirme mektubu yazımız ekinde yer almakta olup, bilgilerinizi ve konu hakkında üyelerinizin bilgilendirilmesini saygılarımla rica ederim.

Ecz. Arman ÜNEY

Genel Sekreter

TİTCK’nın 25.03.2021 tarihli ve E-54398317-510.01.10-381382 sayılı yazısına ulaşmak için tıklayınız.

 

 

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI05.04.2021 11:28

ODAMIZ UYESİ ECZ. EMRAH ARIDURU'NUN ANNESİ, ECZ.ERGİN GÜNDOĞAR'IN ABLASI NEVİN ARIDURU VEFAT ETMISTIR. CENAZESI BUGÜN ÖĞLEN NAMAZINDA YORGALAR MEZARLIĞINDA KILINIP ERENLER AİLE MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR. MERHUMEYE ALLAH'TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında02.04.2021 11:48

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 02.04.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Turkfleks % 0,9 İzotonik Sodyum Klorür Çözeltisi, 100ml adlı ürünün 0AA0040 parti numaralısına (tüm alt serilerine) yapılan inceleme ve analizler sonucunda uygun bulunmaması gerekçesiyle 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Geri Çekme Yönetmeliğine göre 1. Sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

İlaç Takip Sistemine 2020 Yılı KDV Hariç Hasılat Bilgilerinin Girişinin Yapılması Hakkında02.04.2021 09:31

İlaç Takip Sistemine 2020 Yılı KDV Hariç Hasılat Bilgilerinin

Girişinin Yapılması Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, eczanelerin 2020 yılı KDV hariç hasılat bilgilerinin, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinde yer alan hasılat giriş ekranına 01.04.2021-30.04.2021 tarihleri arasında girileceği bildirilmiştir.

01.04.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir.

" Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 16 ncı maddesi gereğince serbest eczanelerin 2020 yılı KDV hariç hasılat bilgileri, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinde yer alan hasılat giriş ekranına 01.04.2021-30.04.2021 tarihleri arasında aşağıda yer alan hususlara dikkat edilerek girilmelidir.

- Girilen bilgilerde 30 Nisan 2021 tarihine kadar değişiklik yapılabilir.

- 30 Nisan 2021 tarihine kadar hasılat bilgisi girilmemiş eczaneler için hasılat bilgisi girilene kadar İlaç Takip Sistemi'ne erişim engellenecektir.

- 30 Nisan 2021 tarihinden sonra hasılat girişi yapılan eczaneler için girilen hasılat bilgileri değiştirilemeyecektir.

- 2020 yılına ait hasılatı bulunmayan veya 2021 yılında faaliyete geçen eczanelerin hasılatları, 0 (Sıfır) olarak beyan edilmelidir. Bu durumda olan eczaneler için yukarıda yer alan “satış hasılatı bilgi formu” alanına eczane ruhsatnameleri yüklenmelidir. Hasılatı olmadığı halde bu şekilde bildirim yapmayan eczanelerin de hasılat bilgisi girilene kadar İlaç Takip Sistemi'ne erişimi engellenecektir.

- KDV hariç hasılat bilgilerini gerçeğe aykırı ya da hatalı beyan eden eczacılar hakkında gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.

- Gerektiğinde its@saglik.gov.tr ya da eczane.ruhsat@titck.gov.tr e-posta adresinden destek alınabilir.

Önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

Birliğimiz Tarafından İnternetten İlaç Satışı Yapan Platformlara Gönderilen İhtarname02.04.2021 09:31

Birliğimiz Tarafından İnternetten İlaç Satışı Yapan Platformlara Gönderilen İhtarname

Birliğimiz tarafından internetten ilaç satışı yapan platformlara gönderilen ihtarname duyurumuz ekinde yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

CUMARTESİ GÜNDÜZ NÖBETÇİ ECZANE HAKKINDA31.03.2021 16:52

Sayın Eczacımız;

         Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulaması başladığından 03.04.2021 cumartesi dahil ADAPAZARI-ERENLER-SERDİVAN-YENİKENT bölgeleri için cumartesi gündüz nöbetçi eczane uygulaması başlamıştır. Gündüz eczaneler 08:30 - 18:30 saatleri arasından nöbet tuttacaktır.

        Gündüz nöbet listesini görüntülemek için tıklayınız...

BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDEN ECZACILARA ÖZEL İNDİRİMLER31.03.2021 13:23
İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında31.03.2021 11:41

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 31.03.2021 (bugün) tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Gilead Sciences İlaç Ticaret Ltd. Şti.” nin ithal ruhsatına sahip olduğu “Ambisome 50 mg IV İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon” adlı ürünün GAD227D (SKT:01/24), GAD227D1 (SKT:01/24), GAD222M (SKT:12/23), D2000018M2 (SKT:12/23), D2000018M (SKT:12/23), D2000018M1 (SKT:12/23), GAD234M (SKT:02/24), GAD233M (SKT:02/24), GAD238M (SKT:03/24), GAD242M (SKT:03/24), GAD232M (SKT:02/24) ve GAD243M (SKT:04/24) parti numaralılarına alınan komisyon kararı gereği, filtrelerde tespit edilen hata nedeniyle 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği” ne göre 1. sınıf B seviyesinde (nihai kullanıcıya ürünü sağlayan tüm yerler) geri çekme işlemi uygulanmış olup gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında31.03.2021 11:40

İlaç Geri Çekme İşlemi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 29.03.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.”nin ruhsatına sahip olduğu “Eloxatin 100 mg / 20 ml IV İnfüzyon İçin Konsantre Çözelti” adlı ürünün 8F242A,  8F247A ve 9F253A parti numaralılarına Kurumumuz Komisyonlarınca alınan karar gereği 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf B seviyesinde (nihai kullanıcıya ürünü sağlayan tüm yerler) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI31.03.2021 08:24

Sakarya Eczacı Odası Yönetim Kurulu üyesi, Hızırtepe Eczanesi Sahibi Ecz.Ebru Özdemir Akıncı'nın kıymetli babası Salih Özdemir hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 31.03.2021 (Bugün)saat 15:00'de evinden kaldırılacaktır. 
Merhuma rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. 
Ecz.Ebru Özdemir Akıncı : 0532 551 39 82
Adres: Serdivan Bahçelievler Mah. Kolej Cad. Barbaros Sok. No:1 (Vakıf Koleji karşısı Barış Kitabevi üstü)

2021 Yılı Şubat Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında30.03.2021 16:35

2021 Yılı Şubat Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Şubat ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 31.03.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

BEK Vitrin Online Satış Etkinliği 30.03.2021 15:20

Bu yıl 15 Mart-15 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen BEKVitrin Online Satış Etkinliği, Bursa Ecza-Koop ortaklarına özel birçok avantaj, hediye ve çifte tatil fırsatını birlikte sunuyor! 
 
Alışveriş yaparak puan kazanılan, puanlar ile çeşitli hediyeler arasından seçim yapılabilen, hem Eczacılık Günü’nü hem de Ramazan Bayramı’nı çifte bayram coşkusu ile Titanic Deluxe Belek’te kutlayarak taçlandırma imkanı sunan etkinlik birçok farklı fırsatları içerisinde barındırıyor.
Etkinlik kapsamında bilgi almak isteyen Bursa Ecza-Koop ortakları lütfen tıklayınız

 

 

 

 

İTÜ ETA VAKFI DOĞA KOLEJİNDEN ECZACILARA ÖZEL İNDİRİMLER 29-0329.03.2021 15:58
Çanakkale Zaferinin 106. yılı kutlu olsun.18.03.2021 09:17
SELÇUK ECZA DEPOSU SANAL FUAR ETKİNLİĞİ17.03.2021 14:23

 

 

“COVID-19 Salgınının Toplum Eczaneleri Üzerindeki Etkisi” Araştırması 55517.03.2021 14:22

“COVID-19 Salgınının Toplum Eczaneleri Üzerindeki Etkisi” Araştırması

Türk Eczacıları Birliği olarak Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının görülmesinin birinci yıl dönümünde eczacıların bu süreç boyunca yaşadıkları sağlık sorunları ile maddi-manevi sorunları, salgındaki deneyimlerinden çıkardıkları dersleri ve geleceğe dair önerilerini içeren “COVID-19 Salgınının Toplum Eczaneleri Üzerindeki Etkisi” isimli yoğun emek ürünü olan kitabımızı siz değerli meslektaşlarımızın dikkatlerine sunuyoruz. 

Sosyolog ve Antropolog Dr. Özgür Dirim Özkan tarafından 20 ilde hastane yakını, ilçe, mahalle ve merkez eczanesi kategorilerinde gruplandırdığımız 109 meslektaşımız ile yapılan odak grup toplantılarından çıkarılan sonuçlar ile 1372 meslektaşımızın katıldığı anket verileri ışığında hazırlanan yayınımıza web sitemizin Kitaplar ve Raporlar bölümünden ulaşabilirsiniz. (https://dergi.tebeczane.net/public_html/kitaplar/index)

Ayrıca, COVID-19 Pandemisi sürecinde, Birliğimizin hazırlamış olduğu tüm dokümanlara, internet sitemizin sol tarafında yer alan Koronavirüs başlıklı buton (https://covid19.teb.org.tr/) aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Kolaysoft firmasından E-Fatura için eczacılara özel indirimler16.03.2021 23:40
Verbis’e Kayıt Sürelerinin Uzatılması Hakkında Karar Resmi Gazetede Yayımlandı 16-0316.03.2021 14:19

Verbis’e Kayıt Sürelerinin Uzatılması Hakkında Karar Resmi Gazetede Yayımlandı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından 11.03.2021 tarihinde “Verbis’e Kayıt Sürelerinin Uzatılması Hakkında Duyuru” yayımlanmış ve Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11.03.2021 tarihli ve 2021/238 sayılı Kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasına oybirliği ile karar verildiği bildirilmiştir.

16.03.2021 tarih ve 31425 sayılı Resmi Gazetede, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11.03.2021 tarihli ve 2021/238 sayılı Kararı yayımlanmıştır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren salgın nedeniyle Veri Sorumluları Siciline kayıt yükümlülüğünün yerine getirilmesi konusunda zorluklar yaşandığı gerekçesiyle Sicile kayıt sürelerinin uzatılmasına ilişkin birçok veri sorumlusu veya bunların bağlı olduğu üst kuruluşlar ile bazı kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından Kuruma intikal ettirilen taleplerin değerlendirilmesi neticesinde;

Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31.12.2021 tarihine,

Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31.12.2021 tarihine,

Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31.12.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11.03.2021 tarihli ve 2021/238 sayılı Kararına ulaşmak için tıklayınız.

 

Roche Firması Tarafından Yapılan Bilgilendirme Hakkında 15-0315.03.2021 13:24

Roche Firması Tarafından Yapılan Bilgilendirme Hakkında

Roche Firması tarafından, İdiyopatifk Pulmoner Fibrozis (İPF) hastalığının idame tedavisinde kullanılan, pirferidon etkin maddesi içeren ESBRIET isimli üründe gerçekleşen form değişimi ve yeni formların doğru ve kolay kullanımını sağlayabilmek üzere hazırlanmış bilgilendirme ektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Roche Firmasının ESBRIET isimli ürün hakkındaki bilgilendirme dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

 

2020 Yılı Aralık Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında 12-0312.03.2021 11:19

2020 Yılı Aralık Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2020 Yılı Aralık Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait fatura bedellerinin 15.03.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Verbis’e Kayıt Sürelerinin Uzatılması Hakkındaki Duyuru 12-0312.03.2021 09:47

Verbis’e Kayıt Sürelerinin Uzatılması Hakkındaki Duyuru

Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından 11.03.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir.

“Ülkemizde halen etkisini göstermeye devam eden Covid-19 virüs salgını nedeniyle Veri Sorumluları Siciline (Sicil) kayıt yükümlülüğünün gereği gibi yerine getirilmesi hususunda zorluklar yaşandığı gerekçesiyle Sicile kayıt sürelerinin uzatılmasına ilişkin birçok veri sorumlusu veya bunların bağlı olduğu üst kuruluşlar, muhtelif sektör temsilcileri ile bazı kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından Kuruma intikal ettirilen taleplerin değerlendirilmesi neticesinde Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11/03/2021 tarihli ve 2021/238 sayılı Kararı ile;

Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 31.12.2021 tarihine,

Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 31.12.2021 tarihine,

Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 31.12.2021 tarihine

kadar uzatılmasına,

Anılan Kararın Kurum internet sayfası ve Resmi Gazetede yayımlanmasına oybirliği ile karar verilmiştir.”

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kişisel Verileri Koruma Kurumunun duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

2020/2. Dönem İlaç Geri Ödeme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında 11-0311.03.2021 16:52

2020/2. Dönem İlaç Geri Ödeme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, İlaç Geri Ödeme Komisyonu çalışmaları sonucu alınan kararlara yönelik “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” nde düzenlemeler yapılarak, bu düzenlemelerin 12.03.2021 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirilmiştir.

10.03.2021 tarihinde yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir.

“2020/2. Dönem İlaç Geri Ödeme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında Duyuru

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nin 7 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine dayanılarak İlaç Geri Ödeme Komisyonu çalışmaları sonucu alınan kararlara yönelik “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” nde yapılan düzenlemeler ekte yer almaktadır.

Bu düzenlemeler 12.03.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Duyuru ekinde yer alan listeye ulaşmak için tıklayınız.

Birinci Yılında COVID-19 Salgınının Toplum Eczaneleri Üzerindeki Etkisi E-Paneli Hakkında 11-0311.03.2021 09:19

Birinci Yılında COVID-19 Salgınının Toplum Eczaneleri Üzerindeki Etkisi

E-Paneli Hakkında

Birinci Yılında COVID-19 Salgınının Toplum Eczaneleri Üzerindeki Etkisi E-Paneli 13 Mart 2021 tarihinde, saat 20.00’de gerçekleştirilecektir. Tüm meslektaşlarımızın katılımını bekliyoruz.

Konuşmacılar:

Ecz. Erdoğan Çolak /Türk Eczacıları Birliği Başkanı

Dr. Özgür Dirim Özkan/Odak Grup Çalışması Koordinatörü

Kayıt olmak için: http://link.eczaci.tv/epanel

 

Bebek Dostu Eczane09.03.2021 15:45

Sayın Eczacımız;

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünden gelen Bebek Dostu Eczane  yazısı ekte gönderilmiştir.

EKLİ DOSYA İÇİN TIKLAYINIZ...

Metamizol: İlaca Bağlı Karaciğer Hasarı Riski Hk. 08-0308.03.2021 12:29

 

 

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN. 08-0308.03.2021 09:19
MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN 05-0305.03.2021 10:15
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ HAKKINDA 04-0304.03.2021 17:05

     Yaşatmak, yaşam kalitesini arttırmak amacı güden sağlık camiasının vazgeçilmez bir unsuru olan eczacılık mesleği mensubu kadın eczacılarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü doğadan alarak değil doğaya katarak kutlamak istedik. 20.Bölge Sakarya Eczacı Odası olarak tüm kadın meslektaşlarımız ve oda çalışanlarımız adına TEMA Vakfına fidan bağışında bulunduk. Daha güzel günlerde daha temiz havalarda payımız olacağını bilmenin huzuruyla 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZU kutluyoruz. Fidan bağışına ait sertifikalarınız mailleriniz aracılığı ile sizlere ulaştırılacaktır.

Eczane Çalışma Düzeni Hakkında 04-0304.03.2021 15:24

Değerli Meslektaşlarımız,

İl Sağlık Müdürlüğü’nün yazısına istinaden 5 Aralık 2020 tarihi itibariyle uygulamaya başladığımız cumartesi günleri nöbet sistemimiz sona ermiştir.

Pazar ve resmi tatil günlerinde nöbetçi eczanelerimiz, bunların dışında kalan günlerde tüm eczanelerimiz 08:30-18:30 saatleri arasında hizmet verecektir.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen yazı için tıklayınız...

 

 

TİTCK Tarafından Güncellenen Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi Hakkında 04-0304.03.2021 09:59

TİTCK Tarafından Güncellenen Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, 02 Mart 2021 tarihinde “Ek İzlemeye Tabi İlaçlar” listesi güncellenmiştir.

02 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olan liste ekte yer almaktadır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Ek İzlemeye Tabi İlaçlar Listesi için tıklayınız.

KVKK Uygulamaları Konusunda Birliğimizce Alınan Karar 03-0303.03.2021 09:38

KVKK Uygulamaları Konusunda Birliğimizce Alınan Karar

Bilindiği üzere, faaliyetleri kapsamında kişisel veri işlemekte olan tüm gerçek ve tüzel kişiler için bazı yükümlülükler getiren 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 07.04.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Genel kural olarak kişisel veri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin Veri Sorumluları Siciline kayıt yükümlülüğü bulunmakta olup istisnalar dışında kalan tüm veri sorumluları için Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 23.06.2020 tarihli ve 2020/482 sayılı kararıyla Sicile kayıt olunması gereken tarihler belirlenmiş ve bu karar 26.06.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Anılan karar gereği, “Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının” Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için son kayıt tarihi 31.03.2021 olarak belirlenmiştir.

Buna göre, Sicile kayıtla yükümlü olan veri sorumlularının; 6698 Sayılı Kanunun 18 inci maddesi gereği herhangi bir yaptırımla karşılaşmamaları için VERBİS’e kayıt başvurusu yapma ve sisteme girerek bildirimde bulunma işlemlerini süresi içinde yerine getirmeleri önem taşımaktadır.

KVKK kapsamında eczanelerin VERBİS kayıtlarının 31.03.2021 tarihine kadar tamamlanması gerekliliği ile ilgili olarak VERBİS kaydından istisna tutulacak gruplara eczacıların da dahil edilmesi için Kurum ile sözlü görüşmeler yapıldıktan sonra yazılı başvurumuz da Birliğimiz tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na iletilmiştir.

Herhangi bir istisna ve öteleme olmaması durumunda, ülkemiz genelinde faaliyet gösteren serbest eczanelerimiz, Bölge Eczacı Odalarımız ve Birliğimiz tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili Yönetmelikte tanımlanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için hizmet alınması amacıyla, çok sayıda görüşme gerçekleştirilmiştir.

KVKK Uygulama Rehberi’ndeki gerekli olan tüm adımları içeren, ilgili metinlerin hazırlanması ve güncellenmesi ile, eğitim içeriklerinin oluşturulması gerekliliklerinin dijital ortamda yürütülebilmesi;  güvenlik aydınlatma metinlerinin hazırlanması, veri sızıntısı olmaması için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve VERBİS kaydı gibi tüm süreçlerin dijital olarak yürütüleceği bir çözüm noktası oluşturmak üzere bu yükümlülüğün yerine getirilmesini hedefleyerek çalışmalarımız sürdürülmüştür.

Buna göre, Türk Eczacıları Birliği tarafından Birliğimizin, Bölge Eczacı Odalarımızın ve serbest eczane eczacısı olan üyelerimizin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilmesi noktasında, merkezi hizmet alınması planlanmıştır.

Alınacak hizmet maliyeti Birliğimiz tarafından üstlenilecek olup, Bölge Eczacı Odalarımıza ve meslektaşlarımıza ek bir maliyet getirmeyecektir.

Süreç içerisinde yapılacak işlemler ve planlama, Birliğimiz tarafından internet sitemiz aracılığıyla ayrıca duyurulacaktır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

“İl Sağlık Müdürlükleri ve Eczacılarımızın Dikkatine” Başlıklı TİTCK Duyurusu Hakkında 01-0302.03.2021 10:19

“İl Sağlık Müdürlükleri ve Eczacılarımızın Dikkatine”

Başlıklı TİTCK Duyurusu Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı tarafından 01.03.2021 tarihinde yayımlanan duyuru ile, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce; 2021 yılı içerisinde Eczacı Yerleştirme Sistemi’ne tabi olarak eczane açma hakkı kazanan veya nüfus kriterine tabi olmaksızın eczane açma hakkını haiz kamuda görev yapan eczacıların, eczane açma başvuruları nedeniyle bulunacakları ayrılış taleplerine müsaade edilmesinin uygun olacağı yönünde değerlendirme yapıldığı bildirilmiştir.

Kurum duyurusu aşağıdaki şekildedir;

“İl Sağlık Müdürlükleri ve Eczacılarımızın Dikkatine

Bilindiği üzere 27/10/2020 tarihli ve 3137 sayılı Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genelgesi ile alınan pandemi tedbirleri kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin her ne sebeple olursa olsun görevinden çekilme (istifa) taleplerinin kabul edilmeyeceği bildirilmiştir.

Kurumumuza ulaşan başvurulara istinaden gerek nüfus kriterine tabi olarak eczane açabilecek gerekse hali hazırda nüfus kriterine tabi olmadan (Eczacı Yerleştirme Sistemi üzerinden başvuru yapmaksızın) eczane açma hakkını haiz kamu eczacılarının istifa taleplerinin ayrıca değerlendirilerek neticesinden tarafımıza bilgi verilmesi Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden talep edilmiştir.

Gelen cevabi yazıda Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce; 2021 yılı içerisinde gerek Eczacı Yerleştirme Sistemi’ne tabi olarak eczane açma hakkı kazanan gerekse 6197 sayılı Kanun’a istinaden nüfus kriterine tabi olmaksızın eczane açma hakkını haiz kamuda görev yapan eczacıların, eczane açma başvuruları nedeniyle bulunacakları ayrılış taleplerine müsaade edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

2021 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında 01-0301.03.2021 09:25

2021 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2021 Yılı Ocak ayı Eczane Kan Ürünü ile Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait katılım payı tutarlarının 01.03.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün meslektaşlarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı Birinci Başvuru Dönemi ve Yerleştirme Takvimi Hakkında 23-0224.02.2021 15:11

Yardımcı Eczacılar İçin 2021 Yılı Birinci

Başvuru Dönemi ve Yerleştirme Takvimi Hakkında

 

2021 Yılı için Birinci Başvuru ve Yerleştirme Takvimi Birliğimiz tarafından belirlenerek, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na bildirilmiş ve Kurum tarafından uygun bulunmuştur.

 

Buna göre, 2021 Yılı Birinci Başvuru Dönemi Takvimi aşağıdaki şekildedir:

 

01-05 Mart 2021 Bölge Eczacı Odaları tarafından, yardımcı eczacı adaylarının ön kayıt başvurularının alınması ve ön kayıt sonrasında başvuru sahiplerine tercih ekranı için kullanıcı adı ve şifrelerinin imza karşılığında verilmesi,

08-11 Mart 2021 Türk Eczacıları Birliği tarafından açılacak ekran aracılığıyla adayların tercih başvurularının gerçekleştirilmesi,

12 Mart 2021 tarihinde, yapılan başvurular doğrultusunda yerleştirmelerin gerçekleştirilmesi ve sonuçların duyurulması.

Bu bilgiler doğrultusunda, Yardımcı Eczacı Ön Kayıt Başvurusu yaparak, tercih aşamasında tercihte bulunacak olan meslektaşlarımızın, yardımcı eczacı olarak çalışacakları eczanelere yerleştirilmesi aşamasında, Eczacı Bilgi Sistemi'nde kayıtlı olan eczane çalışanları bilgileri esas alınacaktır.

 

Ön kayıt işlemini tamamlamış olan eczacılarımızın, tercih başvurusunu gerçekleştirmeden önce, yardımcı eczacı olarak çalışacağı eczaneyi kendisinin bulması ve bu nedenle, yaptırmış olduğu ön kaydı sildirmek istemesi halinde, 5 Mart Cuma günü saat 17:00’ye kadar kendisine en yakın Bölge Eczacı Odasına başvurarak bu işlemi gerçekleştirebilecektir.

 

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Sonuçları Hakkında 22-0222.02.2021 15:55

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Sonuçları Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 22.01.2021-20.02.2021 tarihleri arasında alınan başvurular sonucunda, 22.02.2021 tarihinde eczacı yerleştirme işleminin gerçekleştirildiği ve yerleştirme işlemi gerçekleştirilen eczacıların en geç 21 Mayıs 2021 Cuma günü mesai bitimine kadar ilgili il veya ilçe sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerektiği bildirilmiştir.

Kurum tarafından 22.02.2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda uygulamaya konulan Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 22.01.2021-20.02.2021 tarihleri arasında alınan başvurular neticesinde 22/02/2021 tarihinde Kurumumuz tarafından eczacı yerleştirme işlemi gerçekleştirilmiş olup sonuçlar https://eys.titck.gov.tr  adresinde yer alan kullanıcı hesaplarında görüntülenebilmektedir.

Yerleştirme işlemi gerçekleştirilen eczacıların, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 10’uncu maddesinin birinci fıkrası doğrultusunda en geç 21 Mayıs 2021 Cuma günü mesai bitimine kadar ilgili il veya ilçe sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Önemle duyurulur.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

 

İlaçlarda Uygulanacak Kamu Kurum İskontosu Baremlerinin Değiştirilmesi Hakkında Duyuru 22-0222.02.2021 09:31

İlaçlarda Uygulanacak Kamu Kurum İskontosu Baremlerinin

Değiştirilmesi Hakkında Duyuru

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından, 19 Şubat 2021 tarihinde (Bugün) yayımlanan "İlaçlarda Uygulanacak Kamu Kurum İskontosu Baremlerinin Değiştirilmesi Hakkında” başlıklı duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) resmi internet sitesinde 19/02/2021 tarihinde yapılan Duyuru ile 2021 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değerinin 3,8155 TL’den 4,5786 TL’ye artırıldığı, uygulamanın 20/02/2021 tarihi itibariyle geçerli olacağı bildirilmiştir.

Söz konusu düzenlemelere istinaden 24/03/2013 tarihli ve 28597 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) değişiklik yapılıncaya kadar SUT’un “4.4.1 - Uygulanacak indirim oranları” maddesinde yer alan iskonto oranları için belirlenen baremlere ait 20/02/2021 tarihinden itibaren uygulanan depocuya satış fiyatları (DSF) aşağıda yer almaktadır.

İlgili düzenleme Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde yer alan ilaçlar için 20/02/2021 tarihinden itibaren geçerlidir.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıkayınız.

TİTCK nın Güncel Avro Kuruna İlişkin Duyurusu Hakkında 19-0219.02.2021 15:32

TİTCK'nın Güncel Avro Kuruna İlişkin Duyurusu Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından “Tüm Firmaların Dikkatine” başlıklı olarak 19.02.2021 tarihinde yayımlanan duyuruda;

19 Şubat 2021 tarihli Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda;

1- Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin ikinci fıkrası ve Geçici Maddesinin birinci fıkrası uyarınca 2021 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,8155 TL’den 4,5786 TL’ye artırılmıştır.

2- Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 13,17 TL ve 6,89 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 15,80 TL ve 8,26 TL olarak güncellenmiştir.

3- Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması,

4- Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın Geçici Maddesinin ikinci fıkrası hükmünce bu kararın 20 Şubat 2021 tarihinde geçerli olması kararı alınmıştır.

Önemle duyurulur.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

 

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) 2021 Yılı 1. Dönem Yerleştirme Başvurusu Hakkında 18-0218.02.2021 10:50

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS)

2021 Yılı 1. Dönem Yerleştirme Başvurusu Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı tarafından 17 Şubat 2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru ile;

6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda nüfus kriterine tabi olan eczacılara ait EYS başvurularının,  eys.titck.gov.tr adresi üzerinden 22/01/2021 tarihinden itibaren alınmaya başlanmış olduğu, son gün olarak ilan edilen 20/02/2021 cumartesi gününün, pandemi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması bulunmasından dolayı herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına başvuru sahiplerinin  eys.titck.gov.tr adresi üzerinden belgelerini eksiksiz olarak eklemelerinin ardından, EYS’ye eklenen belgelerin asılları ile birlikte 19/02/2021 Cuma günü mesai bitimine kadar İl veya İlçe Sağlık Müdürlüklerine giderek başvurularını onaylatmalarının gerektiği bildirilmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

Novartis Firması Tarafından Yapılan Bilgilendirme Hakkında 18-0218.02.2021 10:50

Novartis Firması Tarafından Yapılan Bilgilendirme Hakkında

Galvus MET 1000 mg ve Galvus MET 850 mg” isimli ilaçlarda 16 Şubat 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ani bir fiyat düşüşü gerçekleşmesi sonrasında, fiyat düşüşünden kaynaklanacak eczane stok zararlarının firma tarafından karşılanmasına yönelik olarak Birliğimiz tarafından Novartis Firması ile görüşmeler gerçekleştirilerek, Galvus MET için izlenecek yol ve yöntem hakkında bilgi vermeleri istenmiştir.

Firma tarafından Birliğimize yapılan bilgilendirme ekteki şekildedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

 

Metamizol: İlaca Bağlı Karaciğer Hasarı Riski 16-0216.02.2021 13:04

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, sağlık mesleği mensuplarının ilaç güvenilirliği ile ilgili konularda meydana gelen gelişmelerden ivedilikle haberdar olmalarını sağlamak amacıyla yürütülen mektup dağıtılması uygulaması kapsamında,

Metamizol etkin maddesi içeren ilaçlarda "ilaca bağlı karaciğer hasarı" riski hakkında bilgilendirme içeren ve dağıtımı Kurum tarafından onaylanan doktor bilgilendirme mektubunun Birliğimiz tarafından duyurulması istenmektedir.

İlgili Kurum yazısı ve doktor bilgilendirme mektubu yazımız ekinde yer almakta olup, bilgilerinizi ve konu hakkında üyelerinizin bilgilendirilmesini saygılarımla rica ederim.


Ecz. Arman ÜNEY

Genel Sekreter

TİTCK’nın 09.02.2021 tarihli ve E.54398317-510.01.10-338971 sayılı yazısına ulaşmak için tıklayınız.

 

Göç İdaresi İl Müdürlükleri ile Yapılacak Sözleşme İşlemleri Hakkında 15-0215.02.2021 10:32

Sayın Eczacımız;

Göç İdaresi İl Müdürlükleri ile yapılacak olan sözleşmeler eczacı odasına gelmiştir. Sözleşmenin eczacı odasından alınıp, 19.02.2021 tarihine kadar tekrar odaya teslim edilmesi gerekmektedir.

2020 Yılı Kasım Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında12.02.2021 15:45

2020 Yılı Kasım Ayı Sağlık Ödemeleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu Muhasebe Daire Başkanlığı'ndan Birliğimize yapılan bilgilendirmede;

2020 Yılı Kasım Ayı Eczane, Optik, Tıbbi Malzeme Tedarikçilerine ait fatura bedellerinin 15.02.2021 tarihinde bankaya gönderileceği ve aynı gün eczacılarımıza ödeme yapılacağı iletilmiştir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU VE İMMUNİTE SEMİNERİ12.02.2021 11:53
Diabetes Mellitus ve Endikasyon Dışı İlaç Kullanım Raporlarıyla İlgili Medula Eczane Sistemi’nde Yayımlanan Duyuru Hakkında 12-0212.02.2021 09:21

Diabetes Mellitus ve Endikasyon Dışı İlaç Kullanım Raporlarıyla İlgili Medula Eczane Sistemi’nde Yayımlanan Duyuru Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Medula Eczane Sistemi’nde 10.02.2021 tarihinde yayımlanan “İlaç Rapor Uygulamaları” başlıklı duyuru bugün güncellenmiş olup, aşağıdaki şekildedir;

“08.01.2021 tarihinden itibaren çıkan Diabetes Mellitus (kilo, HbA1c, AKŞ alanlarının tamamı) ve endikasyon dışı (endikasyon dışı izninin ne için alındığının belirtilmesi amacıyla yaş, doz, cinsiyet, endikasyon, SUT kuralı gibi alanlardan en az birinin) ilaç raporlarında eklenmesi gerekmekte olup bu bilgilerin yer almadığı raporun düzenlenmesine izin verilmemektedir. Ancak 08.01.2021 tarihinden sonra düzenlenmiş raporlara bu tanıların ilavesini takiben uygun değerler eklenmemiş ise ilacın bu raporlarla karşılanması esnasında ‘barkodlu ilaç için rapora ilave değer(ler) girilmelidir. Eksik ilave değer(ler; gibi uyarı verilerek ilaç verilmesi engellenmektedir. Bu durumlarda rapor sahibinin raporu çıkaran hekime yönlendirilerek eksikliklerin giderilmesi yönünde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu kurallar 08.01.2021 tarihinden sonra düzenlenmiş raporlar için geçerlidir.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 11-0211.02.2021 09:16

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 9 Şubat 2021 Tarihli ve 31390 Sayılı Resmi Gazete’de Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 526) yayımlanmıştır.

Yapılan değişiklik ile;

- Eczaneler de dahil olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükelleflere (hastane, tıp merkezleri, dal merkezleri, diyaliz merkezleri, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri, tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri, laboratuvarlar, eczaneler, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçileri, optisyenlik müesseseleri, işitme merkezi, kaplıcalar, beşeri tıbbi ürün/ürün sunan ve/veya üreten özel hukuk tüzel kişileri ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubeleri, ecza depoları vb.) e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilmiştir.

- İlgili mükelleflerin 1/7/2021 tarihinden itibaren, bu tarihten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayanların ise söz konusu Kuruma fatura düzenlemeye başlamadan önce e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olduğu bildirilmiştir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 526)’e ulaşmak için tıklayınız.

COVID19 SALGININDA AŞI ve İLAÇ TARTIŞMALARI 09-0209.02.2021 14:59

COVID19 SALGININDA AŞI ve İLAÇ TARTIŞMALARI

Dünyada ve ülkemizde Covid-19 pandemisiyle mücadelede aşılama sürecine girildi. 
▫️Peki aşıların olası yan etkileri neler olabilir? 
▫️Aşılar ne kadar sürede bağışıklık oluşturabilir? 
▫️Aşı karşıtlığıyla ilgili ne durumdayız?
▫️Covid-19 tedavi protokolündeki ilaçların kullanım amaçları nelerdir? 

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji ABD Başkanı ve Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) Müdürü Prof. Dr. Tayfun UZBAY ile tüm bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını bulacağınız 7 eczacı odası ortak online konferansı Öğr. Gör. Zeynep Ülkü GÜN moderatörlüğünde Zoom Meeting üzerinden gerçekleştirilecektir.

Tarih: 9 Şubat 2021
Saat: 20.00


Webinar Katılım Linki:
https://us02web.zoom.us/j/84032070679?pwd=OFVMb1lZbGZEa2NuZHp2Z1BxVWRPUT09

Yayınımız eş zamanlı olarak YouTube kanalından da yayınlanacaktır. 

_ YouTube Kanal Linki:_
http://bit.ly/meogkecz

Kırmızı Reçeteye Tabi İlaçlar Listesinde Yapılan Güncelleme Hakkında08.02.2021 12:10

Kırmızı Reçeteye Tabi İlaçlar Listesinde Yapılan Güncelleme Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakovijilans ve Kontrole Tabi Maddeler Dairesi Başkanlığı tarafından 03.02.2021 tarihinde, 2016/3 sayılı Genelge kapsamında düzenlenmekte olan “Kırmızı Reçeteye Tabi İlaç Listesi”nin güncellendiği duyurulmuştur.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kırmızı Reçeteye Tabi İlaçların Güncel Listesi için tıklayınız.

Göç İdaresi İl Müdürlükleri ile Yapılacak Sözleşme İşlemleri Hakkında 04-0205.02.2021 12:12

Sayın Eczacımız;

Göç İdaresi İl Müdürlüklerine reçete karşılamak için sözleşme yapılacaktır. Sözleşme yapmak isteyen eczanelerimiz eczacı odasını arayarak sözleşme talebinde bulunması gerekmektedir.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİNDEN GELEN YAZI İÇİN TIKLAYINIZ...

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI 04-02-202104.02.2021 16:08
Tıbbi Malzeme Reçeteleri Hakkında 04-0204.02.2021 09:23

Tıbbi Malzeme Reçeteleri Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 12.01.2021 tarihinde yayımlanan bir duyuru ile, medikal malzeme karşılayan eczanelerin, manuel ortamda düzenlenen reçeteleri, Ankara ve bağlı illerde 01/02/2021 tarihinden itibaren tarayarak dijital hale getirmesinin istenmesi üzerine, Birliğimiz tarafından Kurum yetkilileri ile görüşme yapılarak bu uygulamanın yapılmasının mümkün olamayacağı iletilmiş ve Kuruma yazılı olarak da bildirilmiştir.

Söz konusu duyuru kapsamında Kurumla görüşmelerimiz devam etmekte olup, meslektaşlarımız, herhangi bir tarama işlemi yapmadan, işlemlerini eski şekilde yürütmelidir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

SGK Tarafından Yayımlanan Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemelere İlişkin Duyuru Hakkında 03-0203.02.2021 10:34

SGK Tarafından Yayımlanan Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemelere

İlişkin Duyuru Hakkında

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 02.02.2021 tarihinde yayımlanan “2020/1. Dönem İlaç Geri Ödeme Komisyonu ve 2020/2. Dönem Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu Kararlarına İstinaden Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında Duyuru” aşağıdaki şekildedir.

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nin 7 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine dayanılarak İlaç Geri Ödeme Komisyonu çalışmaları sonucu alınan kararlara ve İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ı) ve (i) bentlerine dayanılarak Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu çalışmaları sonucu alınan kararlara yönelik “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi”nde yapılan düzenlemeler ekte yer almaktadır.

Bu düzenlemeler 03.02.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.”

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde yapılan düzenlemelere ulaşmak için tıklayınız.

 

Eczacı Kimlik Kartlarının Hazırlanması Hakkında yeni26.01.2021 16:42

Eczacı Kimlik Kartlarının Hazırlanması Hakkında

Eczacı Bilgi Sisteminde kayıtlı olan üyelerimize hazırlanacak Eczacı Kimlik Kartları için meslektaşlarımızın fotoğraf güncelleme işlemini Farma Inbox üzerinden EBS'ye giriş sağlayarak veya www.teb.org.tr internet sayfamızda  oluşturulan EBS Giriş bölümü aracılığıyla gerçekleştirilebileceği duyurulmuştu.

Eczacı Kimlik Kartlarının hazırlık süreci başlatılmış olup, meslektaşlarımızın fotoğraf güncelleme işlemlerini 05.02.2021 tarihine kadar tamamlaması gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

***Eczacı Bilgi Sistemine ilk kez giriş yapacak olan ve/veya parolası bulunmayan meslektaşlarımız, EBS Giriş linki üzerinden, Parolamı Sıfırla butonuna tıklayarak sistemde kayıtlı olan e-posta adresi veya GSM numarasına gönderilecek kod aracılığıyla yeni bir parola belirleyebileceklerdir.

Parola belirlemek için;

www.teb.org.tr ekranında Uygulamalar bölümünden EBS Giriş bölümüne tıklanır.

Açılan ekranda TC Kimlik Numarası ve Eczacı Bilgi Sisteminde kayıtlı e-posta adresi veya GSM numarası yazılır.

Kod gönder butonuna tıklanır.

E-posta adresine veya cep telefonuna gönderilen doğrulama kodu 2 dakikalık süre içinde ekrandaki alana yazılır.

Yeni parola belirlenerek değiştir butonuna tıklanır.

Parola belirleme işlemi tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapılır.

Eczacı Kimlik Kartlarının Hazırlanması Hakkında 26-0126.01.2021 09:46

Eczacı Kimlik Kartlarının Hazırlanması Hakkında

Eczacı Bilgi Sisteminde kayıtlı olan üyelerimize hazırlanacak Eczacı Kimlik Kartları için meslektaşlarımızın fotoğraf güncelleme işlemini Farma Inbox üzerinden EBS'ye giriş sağlayarak veya www.teb.org.tr internet sayfamızda  oluşturulan EBS Giriş bölümü aracılığıyla gerçekleştirilebileceği duyurulmuştu.

Eczacı Kimlik Kartlarının hazırlık süreci başlatılmış olup, meslektaşlarımızın fotoğraf güncelleme işlemlerini 05.02.2021 tarihine kadar tamamlaması gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

***Eczacı Bilgi Sistemine ilk kez giriş yapacak olan ve/veya parolası bulunmayan meslektaşlarımız, EBS Giriş linki üzerinden, Parolamı Sıfırla butonuna tıklayarak sistemde kayıtlı olan e-posta adresi veya GSM numarasına gönderilecek kod aracılığıyla yeni bir parola belirleyebileceklerdir.

Parola belirlemek için;

 • www.teb.org.tr ekranında Uygulamalar bölümünden EBS Giriş bölümüne tıklanır.
 • Açılan ekranda TC Kimlik Numarası ve Eczacı Bilgi Sisteminde kayıtlı e-posta adresi veya GSM numarası yazılır.
 • Kod gönder butonuna tıklanır.
 • E-posta adresine veya cep telefonuna gönderilen doğrulama kodu 2 dakikalık süre içinde ekrandaki alana yazılır.
 • Yeni parola belirlenerek değiştir butonuna tıklanır.
 • Parola belirleme işlemi tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapılır.
Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Duyurusu Hakkında 25-0125.01.2021 10:04

Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Duyurusu Hakkında

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı tarafından 22 Ocak 2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru ile;

6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda nüfus kriterine tabi olan eczacılara ait başvurular eys.titck.gov.tr adresinden erişilebilecek olan Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 22/01/2021- 20/02/2021 tarihleri arasında alınacak ve eczacı yerleştirme işlemi yapılacağı,

Başvuru sahiplerinin eys.titck.gov.tr adresi üzerinden belgelerini eksiksiz olarak eklemelerinin ardından, EYS’ye eklenen belgelerin asılları ile birlikte 20/02/2021 tarihi mesai bitimine kadar İl veya İlçe Sağlık Müdürlüklerine giderek başvurularını onaylatmaları gerektiği,

Başvuru sahipleri tarafından gerektiğinde destek almak için eyssistem@titck.gov.tr  e-posta adresine ulaşılabileceği belirtilmiştir.

Başvuru yapılmadan önce eys.titck.gov.tr  sayfasında ve kullanıcılara ait panellerde yer alan Eczacı Yerleştirme Sistemi Kılavuzu’nun dikkatlice okunması ve söz konusu Kılavuz doğrultusunda işlemlerin sürdürülmesi büyük önem arz ettiği ayrıca ifade edilmiştir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusu için tıklayınız.

 

ÖNEMLİ - COVID-19 Aşılama Programı Hakkında22.01.2021 09:18

ÖNEMLİ - COVID-19 Aşılama Programı Hakkında

COVID-19 Aşılama Programına dahil edilmek üzere, Birliğimiz tarafından ilaç ve eczacılık hizmetinin sunulmasında görev alan meslektaşlarımız ve çalışanlarımız, 15.01.2021 tarihinde TİTCK Başkanlığına bildirilmiş ve bu süreçte Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam etmiştir.

Sağlık Bakanlığı ile bugün de gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda, Birliğimiz tarafından iletilmiş olan;

-          Sorumlu müdür(depo ve eczane), ikinci eczacı, yardımcı eczacılarımız,

-          Eczane çalışanlarımız,

-          Hastane dışında çalışan kamu eczacılarımız,

-          Bölge Eczacı Odası çalışanlarımız,

-          Türk Eczacıları Birliği ve Yurtdışından İlaç Temin Birimi personelimiz,

-          Eczacılık Fakültelerimizin stajyer öğrencileri için,

sisteme giriş işlemlerinin Bakanlık tarafından devam etmekte olduğu, tamamlanacak olan işlemler doğrultusunda, aşılama işlemlerine en geç yarın (21.01.2021)  itibariyle başlanacağı ve 15 gün boyunca COVID-19 aşısı yaptırabilecekleri bilgisi alınmıştır.

Meslektaşlarımızın dikkatine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

2021 YILI ODA AİDATLARI HAKKINDA17.07.2021 13:09

SAYIN MESLEKTAŞIMIZ

2021 OCAK DÖNEMİ AİDATLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. BİLGİLERİNİZE SUNARIZ

NOT:

1-Yardımlaşma Sandığı ve Afet fonu aidatları kesinlikle bankaya yatacaktır ve banka dekontları eczacı odasına gönderilecektir.

2-Oda aidatı olan 682,89 TL OCAK ayı içinde ödenecektir.

3-Banka dekontları 0264 277 74 25 no telefona faxlanabilir

 

SAKARYA ECZACI ODASI AİDATLARI 2021

ODA AİDATLARI 2021 OCAK DÖNEMİ YILI ÖDENECEK AİDAT
AİDAT 82,89 TL ODA AİDATI:           682,89 TL
ODA G.K. PAYI 600,00 TL
TOPLAM 682,89 TL ŞEKERBANK - ADP. ŞUBESİ
  HESAP NO: 528-8
KAMU ECZACISI AİDAT 41,45 TL  
YARDIMCI ECZACI 82,89 TL  
ÇALIŞMAYAN ECZACI 82,89 TL IBAN: TR 58 0005 9000 2051 1032 0052 88

TEB YARDIMLAŞMA SANDIĞI AİDATI 2021 - ANKARA

(BANKAYA YATACAK)

GİRİŞ(İLK KAYITLARDA) 248,68 TL 248,68 TL
AİDAT 248,68 TL İŞ BANKASI FARABİ           97146 NOLU HESAP
            ŞUBESİ                               ANKARA
KAMU ECZACISI 124,34 TL  
ÇALIŞMAYAN ECZACI 248,68 TL TR 81 0006 4000 0014 2400 0971 46

TEB AFET FONU 2021
(BANKAYA YATACAK)

T.İŞ BANKASI

82,89 TL

FARABİ ŞUBESİ

İBAN: TR 55 0006 4000 0014 2400 4427 40

TİTCK’nın “İl Sağlık Müdürlüklerinin/21.10.2020 Tarihinde EYS Yerleştirmesi Yapılan ve Kamuda Çalışan Eczacılarımızın Dikkatine” Konulu Duyurusu18.01.2021 09:51

TİTCK’nın “İl Sağlık Müdürlüklerinin/21.10.2020 Tarihinde EYS Yerleştirmesi Yapılan ve Kamuda Çalışan Eczacılarımızın Dikkatine” Konulu Duyurusu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcılığı tarafından 15 Ocak 2021 tarihinde (bugün) yayımlanan duyuru aşağıdaki şekildedir;

“Bilindiği üzere Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden 21/09/2020-20/10/2020 tarihleri arasında alınan başvurular neticesinde 21/10/2020 tarihinde yerleştirme işlemi yapılmıştır. 

27/10/2020 tarihli ve 3137 sayılı Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü genelgesi ile alınan pandemi tedbirleri kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli sağlık personelinin görevinden çekilme (istifa) taleplerinin kabul edilmeyeceğinin bildirilmesi ile yerleştirmesi yapılan eczacılar tarafından Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen en geç doksan gün içerisinde il veya ilçe sağlık müdürlüklerine eksiksiz başvuruda bulunmaları ihtimalleri ortadan kalkmıştır.

Konunun Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yeniden değerlendirilmesi neticesinde 13/01/2020 tarihli ve 114 sayılı yazı doğrultusunda 21/10/2020 tarihinde Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden yerleştirilen ve halen kamu görevi yürütmekte olan eczacıların eczane açmak üzere istifa etmelerine imkan tanınmıştır.

Bu doğrultuda;

-21/10/2020 tarihli yerleştirme neticesine göre eczane açma talepleri devam eden eczacıların 20/01/2021 tarihine kadar Bakanlığımız merkez veya taşra teşkilatında görevli olduklarını gösterir belge ve eczane açma taleplerinin devam ettiğini bildirir dilekçeleri ile bulundukları ilin il sağlık müdürlüklerine başvurmaları, il sağlık müdürlüklerince kendilerine yapılan bildirimlerin en geç 21/01/2021 tarihine kadar eczane.ruhsat@titck.gov.tr elektronik posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Süresinde başvuru yapmayan eczacılar yerleştirmeden kaynaklı haklarını yitirmiş sayılacaklardır.

-20/01/2021 tarihine kadar yukarıda belirtildiği şekilde başvuru yapan eczacılar tarafından yerleştirmesi yapılan ilçelerde eczane açmak üzere ilgili il veya ilçe sağlık müdürlüklerine 16 Nisan 2021 tarihine kadar eksiksiz başvuru yapılabilecektir. Bu eczacılar Eczacı Yerleştirme Sistemi üzerinden 2021 yılı ilk başvuru dönemi için başvuruda bulunamayacaklardır.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kurum duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Stajyer Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinin EBS’ye Kayıt Edilmesi Hakkında 18-0118.01.2021 09:28

Stajyer Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinin EBS’ye Kayıt Edilmesi Hakkında

Eczanelerimizde stajyer olarak faaliyet göstermekte olan eczacılık fakültesi öğrencilerimizin de Covid-19 Aşılama Programına dahil edilmek üzere Sağlık Bakanlığına bildirilmesi için, bilgilerinin Eczacı Bilgi Sistemine kayıt edilebileceği bir alan oluşturulmuştur. Klinikte staj yapan öğrencilerimizin bilgileri de ayrıca temin edilerek Sağlık Bakanlığına iletilecektir.

Eczacı Bilgi Sistemi verileri, Farma Inbox sistemi üzerinden veya https://ebs.teb.org.tr/giris/   adresi aracılığıyla, kullanıcı adı şifre ile giriş sağlanarak güncellenebilmektedir.

Eczanesinde stajer eczacılık fakültesi öğrencisi  bulunan meslektaşlarımızın, stajyer öğrencilere ait verileri Eczacı Bilgi Sistemine 18 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 15:00 e kadar kayıt etmeleri için  meslektaşlarımızın dikkatine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

 

 

 

Eczane Çalışanlarının EBS deki Bilgilerinin Bugün Saat 15:00 e Kadar Güncellenmesi Hakkında 15-0115.01.2021 12:40

Eczane Çalışanlarının EBS’deki Bilgilerinin Bugün Saat 15:00’e Kadar Güncellenmesi Hakkında

Bilindiği üzere, Bilim Kurulunca belirlenen Covid-19 Aşılama Programına ülke genelinde faaliyet gösteren tüm sağlık tesislerinde çalışan personel ile başlanması planlanmış olup, bu kapsamda eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız da öncelikli grup içinde yer almaktadır.

Eczacı Bilgi Sistemimizde kayıtlı olan eczane çalışanları (eczane teknisyeni ve personeli) bilgisi, Birliğimiz tarafından Sağlık Bakanlığına iletilecek olup, bu bilgilerin Eczacı Bilgi Sisteminde güncel tutulması son derece önemlidir.

Eczacı Bilgi Sistemi verileri, Farma Inbox sistemi üzerinden veya https://ebs.teb.org.tr/giris/   adresi aracılığıyla, kullanıcı adı şifre ile giriş sağlanarak güncellenebilmektedir.

Eczane çalışanlarına ait veriler Birliğimiz tarafından Sağlık Bakanlığına iletileceğinden, 15.01.2021 (BUGÜN) saat 15:00’e kadar güncellenmesi için tüm meslektaşlarımızın dikkatine sunarız.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 

KVKK ve VERBİSTE ECZACI SORUMLULUĞU SEMİNERİ HK. 14-01 (GÜNCELLENDİ)15.01.2021 16:57

31.03.2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun eczanelere getirdiği zorunluluklar nelerdir? 
VERBİS nedir, veri girişi nasıl yapılır? 
Eczanede işlenen kişisel veriler nelerdir? 
Eczanelerin yapması gerekenler nelerdir?

Sorularının cevaplarını bulacağınız 6 Eczacı Odası ortak online konferansı 22.Bölge Malatya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ebru SÖNMEZ'in moderatörlüğünde Eczacı-Hukukçu İbrahim ANKARA katılımıyla Zoom Meeting üzerinden gerçekleştirilecektir. 

Tarih: 16 Ocak 2021
Zaman: 20.00

ZOOM PROGRAMI TOPLANTI KATILIM LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ...

TOPLANTIYI YOUTUBE'DAN İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Özel Sağlık Tesisleri Personeli Aşı Programı Hk. 12-0112.01.2021 11:45

Sayın Eczacımız;

     Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünden gelen bilgiye göre;

     Sağlık Bakanlığı; Sağlık İnsan Gücü Planlama Dairesi Başkanlığının aşı lojistiği ve dağıtım planlamasında “EKİP-PBY” sistemine girilen veriler dikkate alınacağını belirtmektedir.

     Bu kapsamda; Sağlık Bilgi Sistemleri,  süreçlerin ve eksik ve hatalı verilerin düzeltilmesinin sağlanarak sürecin titizlikle takip edilmesi hususlarında; Sağlık çalışanları kendisine ait kayıtların doğruluğunu https://ekip.saglik.gov.tr adresindeki “Çalışma Bilgisi Sorgulama” alanından sorgulayabilmektedir. Bireysel sorgulama işlem adımları da kullanım klavuzunda bulunmaktadır. Kendi kaydında eksiklik ya da hata tespit eden sağlık tesisi çalışanı, kendi tesis yetkilisine başvurarak kaydını tanımlatabilir veya düzelttirebilir.

     Aşı lojistiği ve dağıtım planlamasında “EKİP-PBY” sistemine girilen veriler dikkate alınacağından, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan süreçlerin (https://ekip.saglik.gov.tr ana sayfasında Çalışma Bilgisi Sorgulama Kullanım Klavuzu ve EKİP-PBY Kullanım Klavuzu bulunmaktadır.) sistemde kayıtlı görünen müessese sahibi ve mesul müdürü tarafından https://ekip.saglik.gov.tr sistemi üzerinden ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca müessese sahip ve mesul müdürleri tarafından müesseselerde görev yapan çalışanların bilgilerinin ilgili sistem üzerindeki kaydının ivedilikle yapılması gerekmektedir.

 

 

Copyright 2007-2021 © 20. Bölge Sakarya Eczacı Odası